WYDANIE ONLINE

Pracownicy-rodzice mogą dzielić się urlopami przysługującymi po urodzeniu się dziecka
Od 17 czerwca 2013 r. pracownicy-rodzice mogą skorzystać z nowych uprawnień związanych z ochroną rodzicielstwa. Wydłużony zostanie dodatkowy urlop macierzyński oraz wprowadzony będzie urlop rodzicielski. Zmienią się także zasady dzielenia się urlopami między rodzicami dziecka. 

czytaj więcej »

Mandat ze strony inspektora PIP sięgający 2.000 zł lub wyższy jeżeli sprawa trafi do sądu czy pozew pracownika o odszkodowanie – to sankcje jakie grożą pracodawcy za łamanie przepisów o równoważeniu odpoczynku dobowego i tygodniowego. 

czytaj więcej »

Szczególne potrzeby pracodawcy, maksymalnie 3 miesięczny okres, stanowisko zgodne z kwalifikacjami i co najmniej takie samo wynagrodzenie – to warunki pod jakimi pracodawca może powierzyć inną pracę pracownikowi bez konieczności zmiany umowy o pracę.

czytaj więcej »

Porozumienie stron, skrócenie okresu wypowiedzenia za zgodą pracownika lub jednostronnie przez pracodawcę i zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy to sposoby na to, aby pracownik jak najszybciej przestał świadczyć pracę na rzecz obecnego zakładu pracy. 

czytaj więcej »

Pytanie: Spółka przeniosła lokalizację siedziby w obrębie miasta. W większości umów o pracę miejscem wykonywania pracy jest ogólnie siedziba spółki, natomiast w niektórych z nich podany jest dokładny adres. Jaką formę powiadomienia pracownika należy zastosować (pismo, wypowiedzenie zmieniające)? Czy w przypadku nieprzyjęcia wypowiedzenia zmieniającego należy wypłacić odprawy? Czy określenie miejsca wykonywania pracy w siedzibie spółki i podanie jedynie miasta bez dokładnego adresu jest zgodne z przepisami?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak zobowiązać pracownika do rozliczenia się z firmą przed odejściem? Czy można to zrobić pod groźbą zapisanej w procedurze odejścia pracownika informacji, że jeżeli nie rozliczy się z powierzonego mienia to pracodawca zmieni tryb rozwiązania umowy o pracę na zwolnienie dyscyplinarne?

czytaj więcej »

Pytanie: W spółce w lutym podpisano z przyszłym pracownikiem umowę przedwstępną zawierającą zapis, że pracownik będzie zatrudniony od 1 lipca 2013 r. Ponieważ tego dnia mieliśmy w pracy odgórny dzień wolny, umowa o pracę została podpisana 28 czerwca. Pracownik stawił się do pracy 2 lipca bez badań wstępnych, tłumacząc, że lekarz zakładowy był na urlopie i badania zostaną wykonane dopiero 4 lipca. Czy mimo braku badań umowa będzie obowiązywała od 1 lipca? Czy raczej od dnia wystawienia zdolności do pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej firmie każdy z pracowników podpisuje oświadczenie, w którym deklaruje czy będzie palił w pracy (w miejscach wyznaczonych) czy też nie. Ci, którzy zadeklarują niepalenie otrzymują co miesiąc dodatek do wynagrodzenia (reguluje to regulamin pracy). Mimo podpisanego zobowiązania jeden z naszych pracowników wciąż pali (w łazience, na zewnątrz budynku) co jest wyczuwalne, ale nie do udowodnienia. Jakiś czas temu pracodawca zamontował monitoring wizualny (bez dźwięku) o czym pracownicy zostali poinformowani. Na jednym z nagrań widać jak pracownik pali. Czy możemy użyć tego nagrania jako dowodu przeciwko niemu i pociągnąć go do odpowiedzialności za poświadczanie nieprawdy i pobieranie świadczenia, które mu się nie należy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik wypowiedział umowę o pracę. Złożył wypowiedzenie na piśmie, które zostało wpięte do akt. Okres wypowiedzenia pracownika to 3 miesiące. Po miesiącu pracownik z pracodawcą doszli do porozumienia i podpisali porozumienie stron, że rozstają się w danym dniu. Czy należy zatem usunąć z akt to wcześniejsze wypowiedzenie umowy ze strony pracownika? Czy też te dwa dokumenty powinny być przechowywane w teczce pracownika?

czytaj więcej »

Pytanie: Zwolniliśmy pracownika za wypowiedzeniem. W trakcie biegu tego okresu okazało się, że nie dotrzymał on przewidzianych w umowie z kontrahentami terminów przez co naraził pracodawcę na wysokie kary umowne. Czy w związku z tym możemy wręczyć mu raz jeszcze wypowiedzenie z uzupełnieniem o kolejne uchybienie czy może powinniśmy sporządzić zupełnie nowy dokument?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pracownika, który jest jeszcze w innej firmie zatrudniony na część etatu. Odkąd ma tą pracę widzę, że często przychodzi niewyspany do pracy i potrzebuje więcej czasu na wykonanie powierzonych mu zadań. Czy w związku z tym mogę w regulaminie pracy wpisać, że pracownicy muszą każdorazowo pytać pracodawcę o pozwolenie na dodatkowe zatrudnienie?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownikom w systemie zadaniowym można wskazać kilka godzin w ciągu dnia, w których muszą być dostępni przed komputerem lub pod telefonem?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w wymiarze 3/4 etatu, pracuje od wtorku do piątku po 8 godzin - poniedziałki ma wolne. W ostatnim tygodniu miesiąca rozliczana jest norma czasu pracy za dany miesiąc, wówczas pracownik albo pracuje cały tydzień bądź ma więcej wolnego w zależności ile godzin pozostaje mu do przepracowania za dany miesiąc. Są jednak sytuacje kiedy jest spiętrzenie prac i wówczas pracownik ten przychodzi dodatkowo do pracy w poniedziałek. W zakładzie obowiązuje 3 miesięczny okres rozliczeniowy tak jak są kwartały roku. Proszę o odpowiedź, czy dzień wolny za pracę w poniedziałek należy bezwzględnie udzielić do końca okresu rozliczeniowego? Czy też na wniosek pracownika może on dodatkowy dzień wolny wykorzystać w następnym okresie rozliczeniowym? Jak postąpić jeżeli jest konieczność przyjścia do pracy w ostatni poniedziałek okresu rozliczeniowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik został wezwany na rozprawę sądową (sprawa prywatna) w innym województwie, w związku z tym  nie było go w pracy cały dzień. Jak rozliczyć go z czasu pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można zatrudnić pracownika jednocześnie na dwóch stanowiskach w jednym zakładzie pracy. Jedna z umów byłaby na 7/8 etatu a druga na 1/2. Czy w tej sytuacji nie zostanie przekroczony czas pracy? Czy „dodatkowa” praca wykonywana w godzinach popołudniowych i weekendy nie koliduje z przepisami Kodeksu pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę, następnie złożył pismo cofające to wypowiedzenie, ale zarząd nie zgodził się na takie działanie. Pracownik złożył wniosek o przyznanie mu 2 dni na poszukiwanie pracy, czy należy mu udzielić tego zwolnienia?

czytaj więcej »

Pytanie: Zastanawiamy się nad wprowadzeniem w naszej firmie planu urlopów. Wiem, że przy ustalaniu tego planu należy brać pod uwagę wnioski pracowników. Czy można jednak daty wskazane przez podwładnych zmieniać? Czy mimo ustalenia planu urlopów będzie go później można przesunąć?

czytaj więcej »

Pytanie: W jaki sposób należy w świadectwie pracy wpisywać informacje o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w sytuacji, gdy umowa terminowa (zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi wydawania świadectwa pracy) jest kontynuowana jedna po drugiej? W której części akt osobowych należy umieszczać porozumienie o możliwości wykorzystania urlopu w trakcie kolejnej umowy o pracę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica jest zatrudniona na całym etacie (na czas nieokreślony) jako pracownik administracyjny, a dodatkowo na 1/2 etatu (na czas określony do 31 grudnia 2014 r.) jako pracownik obsługi. Obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, a następnie będzie na urlopie wypoczynkowym. Pracownica chce pójść na urlop wychowawczy z umowy na cały etat, natomiast wykonywać normalnie zadania z zatrudnienia na 1/2 etatu. Czy pracownica może w podany wyżej sposób skorzystać z urlopu wychowawczego?

czytaj więcej »

Pytanie: Fryzjerka przebywa na urlopie wychowawczym do lipca 2013 r. W grudniu 2012 r. zmarła właścicielka salonu – pracodawca. W styczniu 2013 r. jej działalność została zlikwidowana. Niemniej jednak pod koniec stycznia 2013 r. (po śmierci żony) mąż pracodawczyni otworzył taką samą działalność w tym samym miejscu. Czy urlop wychowawczy ulega przerwaniu?

czytaj więcej »

Pytanie: Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę bez wypowiedzenia z jego winy na podstawie art. 55 § 1[1] Kodeksu pracy – pracownik w sposób umyślny zniszczył mienie należące do pracodawcy. Pracownik zwrócił się do sądu pracy z wnioskiem o odszkodowanie w związku z wadliwym rozwiązaniem umowy o pracę. Sąd przyznał mu rację i zasądził odszkodowanie. Czy z tego odszkodowania możemy potrącić kwotę za szkodę wyrządzoną wskutek nienależytego wykonania przez pracownika obowiązków pracowniczych?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik otrzymuje co miesiąc ryczałt za używanie prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych. Pracownik wyjątkowo w tym miesiącu przyniósł ewidencję przebiegu pojazdu ponieważ stwierdził, że wyjechał swoim autem dużo więcej kilometrów niż wynika to z ryczałtu. Pytanie: czy można płacić dodatkowo za przejechane kilometry jeśli jest ustalony ryczałt. Jeśli nie jak powinnam postąpić? Dodatkowa kwota (tzw. kilometrówka) podobnie jak ryczałt nie została oskładkowana.

czytaj więcej »

Do 19 lipca 2013 r. kierujący pojazdami uprzywilejowanymi powinni potwierdzić w starostwie swoje uprawnienia do kierowania tego typu pojazdami.

czytaj więcej »

Obowiązujące przepisy, w których brakuje określenia maksymalnych norm czasu pracy sędziów sądów powszechnych, nie naruszają norm konstytucyjnych – uznał Trybunał Konstytucyjny w wydanym 7 maja 2013 r. orzeczeniu (sygn. akt: SK 11/11).

czytaj więcej »

Jeśli zakład pracy z tytułu podróży służbowej zwraca pracownikowi koszty wyżywienia ponad przewidziany przepisami limit, to nadwyżka zawsze stanowi dla tej osoby opodatkowany przychód ze stosunku pracy, niezależnie od tego w jaki sposób pracodawca rekompensuje pracownikowi zwiększone koszty wyżywienia poniesione w delegacji. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 11 kwietnia 2013 r. (nr IPTPB1/415-48/13-4/MAP).

czytaj więcej »

Jeśli ubezpieczenie pracownika delegowanego do pracy za granicę jest niezbędne z punktu widzenia realizowanych przez pracodawcę zadań, to pracownik nie zapłaci z tego tytułu podatku PIT. Takie wnioski wynikają z wyroku NSA z 23 kwietnia 2013 r. (sygn. akt II FSK 1741/11).

czytaj więcej »

Pracownik zwolniony dyscyplinarnie, podejmujący pracę w wyniku przywrócenia do pracy, ma prawo do maksymalnie 3-miesięcznego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Ograniczenie to nie narusza przepisów Konstytucji – uznał Trybunał Konstytucyjny.

czytaj więcej »

Odszkodowanie dla pracownika zasądzone przez sąd pracy na podstawie przepisów Kodeksu pracy za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 22 marca 2013 r. (nr ITPB2/415-1169/12/RS).

czytaj więcej »

ZUS nie może odmówić wydania zaświadczenia o braku zaległości składkowych, jeżeli faktycznie opłacone przez płatnika składki nie znalazły się na rachunku bankowym ZUS – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie. Sprawa dotyczyła zaginionych składek za okres dwóch lat prowadzonej działalności gospodarczej.

czytaj więcej »