WYDANIE ONLINE

Pracownicy i zleceniobiorcy, którzy nie ukończyli 26 lat są zwolnieni od 1 sierpnia 2019 r. z podatku dochodowego od osób fizycznych. Sprawdź na przykładach, jak dokonywać rozliczeń po zmianach i co jeszcze powinien wiedzieć płatnik w związku z tą nowelizacją.

czytaj więcej »

Pod koniec czerwca pojawił się nowy wzór świadectwa pracy – bez imion rodziców pracowników. Teraz, od 7 września wydłużeniu z 7 do 14 dni ulegną terminy na złożenie przez pracownika wniosku o sprostowanie świadectwa pracy oraz skierowanie żądania w sprawie sprostowania tego świadectwa do sądu pracy. Do wprowadzanych zmian dostosowany zostanie również pomocniczy wzór świadectwa pracy (będzie to kolejna, po czerwcowej, zmiana tego formularza).

czytaj więcej »

ZUS zmodyfikował treść powiadomień w formie SMS i e-mail dotyczących wystawiania zwolnień lekarskich pracowników, które są przekazywane pracodawcom. Wszystko to z uwagi na obostrzenia związane z ochroną danych osobowych. Sprawdź, czego już tam nie będzie i co pojawi się nowego.

czytaj więcej »

Nie będzie możliwości zwolnienia pracownika z obowiązku odbycia wstępnych badań lekarskich, w sytuacji gdy zostaje on zatrudniony u nowego pracodawcy po upływie 30 dni od zakończenia poprzedniej pracy – mimo że posiadane przez niego orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy jest aktualne.

czytaj więcej »

Jeżeli ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych pracodawca nie ma możliwości wydawania pracownikowi posiłku w formie jednego dania gorącego, teraz ma już do dyspozycji nowe, łatwiejsze sposoby zapewnienia pracownikowi takiego posiłku.

czytaj więcej »

Od 1 sierpnia 2019 r. osoby (pracownicy i zleceniobiorcy) w wieku do 26 lat objęte zostaną nowym przywilejem w postaci zwolnienia z podatku PIT. Nowelizację ustawy o PIT w tym zakresie 24 lipca br. podpisał prezydent RP.

czytaj więcej »

Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o PIT przyjęty przez Radę Ministrów 16 lipca br. Od 1 października 2019 r. o 1 proc. ulegnie obniżeniu stawka PIT. Dodatkowo obniżeniu mają ulec koszty pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

czytaj więcej »

W ubiegłym roku PIP skontrolowała legalność zatrudnienia blisko 130 tys. osób. Nielegalne zatrudnienie stwierdzono w toku ponad 5,8 tysięcy kontroli, tj. w co trzecim kontrolowanym podmiocie. W wyniku działań kontrolnych PIP 14,6 tys. osób, które pracowały w oparciu o umowę cywilnoprawną lub bez żadnej umowy, uzyskało umowy o pracę. Sprawdź, jakie jeszcze działania kontrolne prowadziła inspekcja pracy w 2018 r. i kiedy najczęściej ujawniała nieprawidłowości.

czytaj więcej »

W obecnym stanie prawnym pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników. Przesądza o tym brzmienie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – wskazuje UODO.

czytaj więcej »

Zatrudnianie pracowników nie zawsze wiąże się dla pracodawcy z samymi korzyściami. Czasem wyrządzają również szkody. Niestety z reguły uzyskanie od podwładnego pełnej rekompensaty za wyrządzoną przez niego szkodę może być utrudnione. Odpowiedzialność pracowników wyrządzających pracodawcy szkodę z winy nieumyślnej jest bowiem ograniczona – maksymalnie do trzech pensji.

czytaj więcej »

Już od momentu przedstawienia orzeczenia o odpowiednim stopniu niepełnosprawności pracownik nabywa określone dodatkowe uprawnienia związane z czasem pracy. I nie chodzi tu tylko o niższą normę (która zresztą nie obejmuje wszystkich niepełnosprawnych), ale też inne kwestie np. zakaz pracy nadliczbowej czy nocnej. Oraz – o czym często się zapomina – tzw. sztywne normy czasu pracy. Pojawia się jednak wiele pytań z praktyki. Na przykład, czy dodatek za nadgodziny musimy przeliczyć „wstecz” po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności? A jeśli pracownikowi „wygasło” orzeczenie, ale potem je odzyskał? Oto tekst, który rozstrzyga tego typu problemy.

czytaj więcej »

We wrześniu będzie niewielka zmiana w przepisach dotyczących urlopu rodzicielskiego. A w najbliższych latach kolejne – tym razem większe – zmiany wymusi przyjęta niedawno nowa dyrektywa UE. To okazja, aby dokładnie przyjrzeć się zasadom udzielania tego urlopu. Na jakich warunkach udziela się urlopu rodzicielskiego? Co zapisać we wniosku o taki urlop? Na jakich zasadach mają do niego prawo rodzice adopcyjni. To wszystko omówimy dokładnie poniżej. A w kolejnym wydaniu – zamieścimy drugą część tego tematu dotyczącą m.in. uprawnień na urlopie rodzicielskim (np. pracy w czasie tego urlopu) oraz rezygnacji z niego. Sprawdź, zastosuj gotowe wzory i uniknij błędów.

czytaj więcej »

Kiedy zakład – lub jego część – zostaje przejęta przez innego pracodawcę (art. 23[1] kp), albo kiedy następuje połączenie lub podział firm-pracodawców jest to istotne także dla działalności związków zawodowych. Pracodawca ma wówczas pewne obowiązki wobec związkowców. Sprawdź, jakie obowiązki ma pracodawca (z uwzględnieniem zmienionych przepisów).

czytaj więcej »

W 2019 roku mieliśmy zmiany w zakresie obowiązkowego numerowania dokumentów w aktach osobowych.  Obecnie pracodawca może (nie musi!) tworzyć w aktach osobowych podzbiory tematyczne ze specjalną, wskazaną w przepisach numeracją. Wówczas dołożenie z opóźnieniem nowego dokumentu (np. świadectwa pracy) nie burzy numeracji pozostałych akt. Natomiast obecnie nie wolno już stosować „dawnych” podzbiorów. Jak w praktyce stosować obecne zasady? Najlepiej pokazać to na przykładach – prawidłowych i błędnych. Sprawdź i zastosuj gotowe rozwiązania.

czytaj więcej »