WYDANIE ONLINE

Każdy pracodawca musi dla każdego pracownika prowadzić ewidencję czasu pracy. Natomiast nie musi stosować listy obecności. Ta ostatnia jest dokumentem pomocniczym, ułatwiającym potwierdzanie obecności i gromadzenie danych do ewidencji. Natomiast jest sposób, aby ułatwić pracę kadr. Pod pewnymi warunkami lista obecności może bowiem „awansować” na ewidencję czasu pracy. O jakie warunki chodzi? Co powinno być na liście obecności, a czego nie wolno tam wskazywać? Jak prowadzić listy obecności? Sprawdź

czytaj więcej »

Obowiązek uzasadniania przez pracodawców wypowiedzenia umów terminowych zawartych na czas dłuższy niż 6 miesięcy to jedna z proponowanych zmian w Kodeksie pracy. Zdaniem Pracodawców RP w razie przyjęcia takiej zmiany terminowe umowy o pracę staną się mniej elastyczne i mogą być rzadziej zawierane.

czytaj więcej »

Ministerstwo Pracy pracuje nad projektem zmiany rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy. Przewiduje on m.in. usunięcie z pomocniczego wzoru świadectwa punktu dotyczącego imion rodziców pracownika. Chodzi o to, by dostosować wzór świadectwa pracy do wymogów wynikających z RODO.

czytaj więcej »

Jak postępować, by zminimalizować ryzyko naruszenia ochrony danych? UODO opublikował na swojej stronie internetowej pierwsze decyzje, z których możemy dowiedzieć się, jak w praktyce organ nadzoru podchodzi m.in. do sposobu realizowania żądań podmiotów danych czy też do konieczności zawiadamiana podmiotów danych o zaistniałym naruszeniu. Eksperci Deloitte Legal przeanalizowali decyzje UODO i wybrali 5 kluczowych dla pracodawców wniosków.

czytaj więcej »

Cudzoziemiec będzie musiał posiadać odpowiednie środki finansowe w celu zabezpieczenia jego powrotu do kraju. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało właśnie projekty rozporządzeń w tym zakresie. Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

Wobec pracownika, który uczestniczy w legalnej akcji strajkowej, nie możemy wyciągnąć konsekwencji służbowych. Jednak za czas udziału w strajku nie przysługuje mu prawo do wynagrodzenia. Sprawdźmy, jak właściwie dokonać potrącenia z wynagrodzenia strajkującego nauczyciela.

czytaj więcej »

Okres wypowiedzenia stosunku pracy ma charakter przejściowy. Pracownik jeszcze pracuje, ale wiadomo już, że za chwilę odejdzie z firmy. U niektórych pracodawców pojawia się wówczas pokusa, aby w związku z tym traktować go gorzej niż pozostałych pracowników. Nie powinno się jej ulegać, bo mimo że pracownik kończy już pracę, to swoich praw może bronić i to również przed sądem. Można go natomiast zwolnić od świadczenia pracy lub wysłać na urlop w okresie wypowiedzenia.

czytaj więcej »

Przepisy określające, który związek zawodowy jest reprezentatywny zostały od 2019 r. przeniesione z Kodeksu pracy do ustawy o związkach zawodowych? Czy przy okazji coś się zmieniło w określaniu zasad reprezentatywności związku? Nowe przepisy rozróżniają obecnie reprezentatywność dwóch kategorii organizacji związkowych (ponadzakładowych oraz zakładowych). Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracownik wracający z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego albo wychowawczego zastaje na swoim stanowisku np. zmienione wynagrodzenie lub system pracy. Może się nawet okazać, że wcale już nie ma jego stanowiska, gdyż np. w czasie jego nieobecności zostało zlikwidowane. Nie jest to zabronione, ale pracodawca ma kilka obowiązków.

czytaj więcej »

Kontynuujemy cykl artykułów o pracowniczych planach kapitałowych. Tym razem przyjrzyjmy się obowiązkowi tworzenia PPK i zasadom funkcjonowania systemu PPK. Pracownicze plany kapitałowe już wkrótce staną się główną częścią systemu oszczędzania, a zgromadzone środki posłużą zarówno przedsiębiorcom jako kapitał na inwestycje, jak i uczestnikom, którzy dzięki gromadzeniu środków zyskają dodatkowe źródło dochodu po 60 roku życia. Jednak aby tak się stało, najpierw to pracodawcy powinni wywiązać się z ustawowych obowiązków. Jakich?

czytaj więcej »

W systemie zadaniowym nie trzeba ewidencjonować godzin pracy (a wręcz mogłoby to być niewskazane). A więc – mimo zmienionych p rzepisów o ewidencjonowaniu czasu pracy – nadal nie trzeba w tym przypadku wskazywać godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy. Ale samą ewidencję trzeba prowadzić nawet dla pracowników „zadaniowych”. Co należy w niej odnotowywać? I co trzeba wiedzieć o planowaniu zadań w systemie zadaniowym? Sprawdź.

czytaj więcej »