WYDANIE ONLINE

Od 1 stycznia 2019 r. każdy pracownik musi mieć prowadzoną indywidualnie („oddzielną”) dokumentację związaną „z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego”. Co należy rozumieć pod tym pojęciem? Jakie dokumenty należy tam umieszczać? Czy wstawiać tam wycinki z planu urlopów? Sprawdź.

czytaj więcej »

Pracownikowi przysługuje obowiązkowo dieta co najmniej w wysokości wskazanej w przepisach oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów i innych udokumentowanych, niezbędnych wydatków wskazanych przez pracodawcę – stosownie do potrzeb. W zakresie diet najwięcej wątpliwości budzą zasady ich pomniejszania. Niemało dylematów jest też odnośnie tego, jakie koszty należy zwracać. 

czytaj więcej »

1 stycznia 2019 r. przestało obowiązywać dawne rozporządzenie w sprawie akt osobowych, a wraz z nim jego załącznik – pomocniczy wzór umowy o pracę. Ministerstwo pracy ogłosiło jednak na swojej stronie pomocnicze wzory dokumentów, w tym m.in. umowy o pracę. To okazja by przyjrzeć się temu, co powinniśmy wskazywać w tej umowie. Tym bardziej, że w tym zakresie nastąpiły w zeszłym roku pewne zmiany w związku z RODO. Sprawdź umowy o pracę z opisem.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2019 r. osoby zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę (np. na zlecenie) mogą być działaczami związkowymi. A wówczas mogą im przysługiwać przywileje związkowe, takie, jak ochrona stosunku pracy oraz zwolnienie od pracy na wykonywanie funkcji związkowych. Na jakich zasadach udzielamy zwolnień od pracy działaczom związkowym? Czy płacimy wynagrodzenie za czas zwolnienia? Sprawdź.

czytaj więcej »

Zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej, pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika – oprócz akt osobowych – także dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy obejmującą:

czytaj więcej »

Obecny wzór protokołu powypadkowego ministerstwo pracy musi zmodyfikować, by był zgodny z wymogami unijnego rozporządzenia ws. ochrony danych osobowych. W nowym formularzu będziemy wskazywać mniej danych pracodawcy oraz poszkodowanego w wypadku pracownika. Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

W przypadku ponownego zatrudnienia pracownika, nawet po dłuższej przerwie, nowe przepisy o dokumentacji pracowniczej wymagają, by pracodawca kontynuował prowadzenie jego akt pracowniczych. Nie mówią jednak, w jaki dokładnie sposób ma to przebiegać. Sprawdźmy zatem, jak to powinno wyglądać zdaniem naszego eksperta.

czytaj więcej »

Kiedy będzie to nadal 50 lat, a kiedy już tylko 10 lat? Od 1 stycznia 2019 r. długość okresu przechowywania akt osobowych uzależniona została od momentu, w którym pracownik został zatrudniony. A jak postąpić w przypadku, gdy pracownik ma okresy zatrudnienia objęte różnymi okresami przechowywania akt?

czytaj więcej »

Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi dokumentacji pracowniczej, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r., pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o możliwości odbioru dokumentacji pracowniczej w przypadku upływu okresu jej przechowywania oraz poprzedniej postaci tej dokumentacji w przypadku zmiany postaci jej prowadzenia i przechowywania. A kto ma prawo tę dokumentację odebrać?

czytaj więcej »

Od 1 marca 2019 r. ZUS przyznaje tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Kto może na nie liczyć? Uzyska je matka, która ze względu na wychowywanie co najmniej czworga dzieci zrezygnowała z zatrudnienia i nie zdołała wypracować minimalnej emerytury. W przypadkach szczególnych świadczenie to otrzyma również ojciec.

czytaj więcej »

W ewidencji czasu pracy pracownika, który łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, powinny znaleźć się dwojakiego rodzaju informacje – dotyczące: urlopu rodzicielskiego oraz czasu pracy faktycznie przepracowanego u pracodawcy. Jak to powinno wyglądać w praktyce?

czytaj więcej »

Czy w przypadku pracowników, których rozkład pracy jest stały i wynika z przepisów wewnątrzzakładowych, pracodawca musi wykazywać w ewidencji czasu pracy godzinę rozpoczęcia i zakończenia przez nich pracy?

czytaj więcej »

Dokument papierowy przed włączeniem do dokumentacji elektronicznej powinniśmy zeskanować i opatrzyć kwalifikowanym podpisem lub elektroniczną pieczęcią pracodawcy. A czy takiego podpisu lub pieczęci wymagają również dołączane do e-dokumentacji dokumenty elektroniczne, np. przesłany e-mailem wniosek pracownika o urlop? Jakie jest stanowisko ministerstwa pracy w tej sprawie?

czytaj więcej »

Omijanie przepisów w celu zaoszczędzenia na płacach, szczególnie nadgodzinach,  osób zatrudnionych wciąż jest popularne. Sposobów na ominięcie płacenia nadgodzin jest kilka, pojawiają się nowe, ale wszystkie ostatecznie mogą prowadzić do tego, że pracodawca i tak będzie musiał sięgnąć do kieszeni.

czytaj więcej »