WYDANIE ONLINE

Rok 2019 dla wielu płatników składek przyniósł liczne zmiany w zakresie dokumentów rozliczeniowych przekazywanych do ZUS. Część formularzy została poszerzona o nowe informacje. Wprowadzono też 2 nowe raporty imienne: pierwszy będzie składany jednorazowo, a drugi – w niektórych miesiącach. Sprawdź, jakie nowe obowiązki informacyjne mają obecnie płatnicy składek.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2019 roku zaczyna obowiązywać nowy art. 94[6] Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracodawca wraz ze świadectwem pracy wydaje pracownikowi w postaci papierowej lub elektronicznej informację dotyczącą jego akt osobowych. Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

Konsekwencją najnowszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego będzie rozszerzenie ochrony przed wypowiedzeniem umowy terminowej. Pracownik znajdujący się w trakcie ochrony przedemerytalnej, któremu pracodawca w sposób naruszający przepisy wypowiedział umowę na czas określony, będzie mógł bowiem domagać się przywrócenia do pracy, a nie tylko odszkodowania.

czytaj więcej »

Po nowym roku opłacona z uchybieniem terminu niewielka kwota składek ZUS nie będzie już stanowiła podstawy pozbawienia pracodawcy dofinansowania do wynagrodzenia z PFRON za zatrudnione osoby niepełnosprawne. Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie nowe przepisy regulujące terminy odpowiedzi zarządu zoz w sprawie ewentualnego zwolnienia chronionego działacza związkowego lub wręczenia mu wypowiedzenia. Milczenie związku po obowiązującym terminie będzie oznaczać zgodę na zwolnienie działacza.

czytaj więcej »

W 2019 roku ulega zmianie termin przekazania urzędowi skarbowemu informacji o dochodach uzyskanych w 2018 roku. Płatnicy zobowiązani są do przesłania PIT-11 oraz PIT-8C w terminie do końca stycznia.

czytaj więcej »

Stosunek pracy wygasa gdy pracownik umrze w trakcie zatrudnienia. Jeśli dzieje się to nagle, zwykle pozostają do wypłacenia różnego typu świadczenia. Kodeks pracy przewiduje specjalne zasady ich wypłaty, z którą zwykle nie trzeba czekać na wyjaśnienie się spraw spadkowych.

czytaj więcej »

Prawo przewiduje bezwzględny zakaz wypowiadania umowy kobiecie w ciąży – nawet z powodu np. likwidacji stanowiska (wyjątki od tej ochrony są bardzo nieliczne). Ochrona obejmuje czasem nawet przypadek, gdy kończy się umowa terminowa – gdyż w niektórych sytuacjach może być ona przedłużona do dnia porodu. Czy może to spowodować naruszenie limitu 33 miesięcy? Jakie jeszcze pracodawca ma obowiązki wobec pracownicy w ciąży? Co może polecić jej tylko za jej zgodą, a czego nie może wyznaczyć nawet mając jej akceptację? Sprawdź.

czytaj więcej »

Od 1 grudnia 2018 r. funkcjonują już wyłącznie zaświadczenia lekarskie w formie elektronicznej (tzw. e-ZLA). Choć w niektórych przypadkach, mogą też występować także wydruki z zaświadczenia elektronicznego lub zaświadczenia wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego (w tzw. trybie alternatywnym). Jak stosować nowe zasady? Jakie wątpliwości mogą się wiązać ze stosowaniem e-zwolnień? Sprawdź.

czytaj więcej »