WYDANIE ONLINE

Godziny nadliczbowe mogą zasadniczo powstać tylko na polecenie przełożonego. Jednak takie polecenie może być rozumiane bardzo szeroko. Gdyby więc okazało się, że szef milcząco zgadza się na nadgodziny, albo tak zorganizował pracę, że pracownik nie miał możliwości uniknięcia pracy nadliczbowej, to również może domagać się jej rekompensaty. Które z tego typu sytuacji mogą prowadzić do nadgodzin? Warto to sprawdzić, bo roszczenia pracowników (czy byłych pracowników) o niezapłacone nadgodziny idą czasem w dziesiątki tysięcy złotych.

czytaj więcej »

Zasadniczo pracownik ma obowiązek wykonać polecenie udania się w podróż służbową (nie dotyczy to tylko niektórych grup pracowników). Polecenie wyjazdu można wydać w dowolnej formie – także ustnej. Jednak bardzo przydatny może być specjalny formularz. W jaki sposób może on ułatwić polecanie wyjazdu i jego rozliczenie? Co warto zawrzeć w takim formularzu? Sprawdź.

czytaj więcej »

Jeśli kierowca pracował dłużej niż 10 godzin w dobie, w której była chociaż chwila pracy w porze nocnej, ITD może obecnie nałożyć karę. Tak wynika ze zmienionych we wrześniu przepisów. Jednak regulacje są dość niejasne. Sprawdź, jak należy je rozumieć.

czytaj więcej »

W związku ze śmiercią pracownika pracodawca ma określone obowiązki. Przede wszystkim musi wypłacić odprawę pośmiertną. Płaci się ją małżonkowi (niezależnie od tego, czy np. żył on wspólnie z pracownikiem), a także osobom uprawnionym do renty rodzinnej. Jak ustalić krąg uprawnionych do odprawy? Jak obliczać jej wysokość w różnych przypadkach? I jakie jeszcze obowiązki ciążą na pracodawcy w związku ze śmiercią pracownika? Sprawdź.

czytaj więcej »

Jednorazowe wprowadzenie dodatkowego święta 12 listopada 2018 r. spowodowało, że zmieniła się wysokość tzw. współczynnika urlopowego w 2018 roku (stosowanego do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy). Od kiedy musimy stosować nową stawkę do obliczania ekwiwalentu? Czy trzeba ponownie przeliczać ekwiwalenty wypłacone w poprzednich okresach 2018 roku? Główny Inspektorat Pracy wydał stanowisko w tej sprawie.

czytaj więcej »

Po ustanowieniu w dniu 12 listopada br. święta zmieniła się wysokość współczynnika urlopowego na 2018 rok. Od kiedy trzeba stosować jego nową wartość do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? I czy w związku z tym pracodawcy powinni dokonać korekty już wypłaconych w 2018 roku ekwiwalentów urlopowych? Poznaj odpowiedź, jakiej udzielił w tym zakresie Departament Prawny GIP.

czytaj więcej »

W sytuacji gdy umowa terminowa 22 listopada 2018 r. (tj. z dniem upływu limitu 33 miesięcy, liczonego w tym przypadku od 22 lutego 2016 r.) przekształciła się w umowę na czas nieokreślony, od tego momentu trzeba uwzględniać przy liczeniu jej okresu wypowiedzenia już pełny staż zakładowy. To zaś w wielu przypadkach powoduje zmianę długości okresu wypowiedzenia – i konieczność zaktualizowania informacji o warunkach zatrudnienia.

czytaj więcej »

Przepisy, które od 1 stycznia 2019 r. wprowadzą m.in. możliwość elektronizacji oraz skrócenia okresu przechowywania akt osobowych, nakładają również dodatkowy obowiązek na przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej.

czytaj więcej »

Aktualnie dopiero złożenie przez pracownika oświadczenia o zgodzie na wypłatę wynagrodzenia w formie bezgotówkowej lub odpowiednie postanowienia zawarte w układzie zbiorowym pracy umożliwiają przekazywanie pensji w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy. Od nowego roku regułą stanie się wypłata wynagrodzenia za pracę przelewem na konto bankowe. W jakich przypadkach i w jakim terminie pracodawca powinien zawiadomić o tej zmianie pracowników?

czytaj więcej »