WYDANIE ONLINE

Od nowego roku będziemy mieli wybór. Będziemy mogli pozostać przy papierowej formie akt pracowniczych albo przejść na formę elektroniczną. Jak dokonać takiego przejścia? Jaka jest procedura? Jakie warunki musi spełniać elektroniczna dokumentacja? Czy akta elektroniczne mogą objąć część załogi (albo np. tylko osoby, które już nie pracują)? Czy można zdigitalizować tylko część dokumentów z akt jednego pracownika? Jakie są obowiązki informacyjne? Sprawdź.

czytaj więcej »

Najnowszy projekt rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej (z 13 września 2018 r.) przewiduje nowy podział dokumentów gromadzonych w aktach osobowych pracownika. Nowością będzie m.in. wyodrębniona część akt, w której zebrane zostaną dokumenty związane z odpowiedzialnością porządkową lub dyscyplinarną. Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

Jeśli dany pracodawca zatrudnia pracowników administracyjno-biurowych na stanowiskach o najniższych wskaźnikach wypadkowości i w najmniej szkodliwych warunkach pracy, nie będzie już musiał organizować dla nich okresowych szkoleń bhp. Sprawdź, od kiedy zacznie obowiązywać zwolnienie z tego obowiązku i których pracodawców obejmie.

czytaj więcej »

Wykonywanie obowiązków służby bezpieczeństwa i higieny pracy zależy od liczebności zatrudnionych w zakładzie pracy pracowników i występujących w nim zagrożeń zawodowych. Od przyszłego roku zwiększy się grono pracodawców, którzy będą uprawnieni do samodzielnego wykonywania zadań służby bhp w swoim zakładzie pracy. Sprawdźmy szczegóły zmian.

czytaj więcej »

Już wkrótce w Sejmie rozpoczną się prace nad tzw. pakietem MŚP, czyli rządowym projektem zmian ustaw dotyczących małych i średnich przedsiębiorstw. Jednym z przewidzianych nim rozwiązań jest kwestia formy zawiadamiania pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym o kontroli prowadzonej przez ZUS. Zmiany mają zacząć obowiązywać od 2019 roku.

czytaj więcej »

Resort pracy uznał, że przy niektórych rodzajach działalności zapotrzebowanie na pracowników nie podlega uwarunkowaniom sezonowym. W związku z tym postanowił wyłączyć niektóre z nich z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na pracę sezonową cudzoziemców.

czytaj więcej »

Obniżony wiek emerytalny skutkuje wzmożonym korzystaniem przez pracowników z uprawnień emerytalnych. Z dniem przejścia na emeryturę (bądź rentę) pojawia się konieczność wypłacenia odprawy. To pozornie proste uregulowanie sprawia pracodawcom liczne problemy, które pomożemy rozwiązać w tym odcinku naszego cyklu.

czytaj więcej »

W praktyce to strony umowy o pracę same decydują o granicach delegacji przez odpowiednie wskazanie miejsca pracy w umowie o pracę. Jednak nie mają tu jednak pełnej dowolności. Miejsce pracy wskazane w umowie powinno bowiem odpowiadać rodzajowi pracy. Generalna zasada jest taka, że w zawodach mobilnych miejsce to określa się jako pewien obszar, w pozostałych - konkretny adres. Poza tym, odrębne zasady dotyczą kierowców. Sprawdź, jak bezpiecznie wskazać miejsce pracy w umowie oraz od kiedy (i do kiedy) pracownik jest w podróży służbowej.

czytaj więcej »

Odpoczynku tygodniowego nie można całkiem zlikwidować. Można jedynie skrócić go w niektórych przypadkach do 24 godzin. Odpoczynek nie jest przeciętny: trzeba go zapewnić w każdym z tygodni pracowniczych (liczonych od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego). A jeśli tydzień pracowniczy zaczyna się w niedzielę a kończy w sobotę? Jak wówczas zapewnić odpoczynek? Kiedy można go skrócić? Co z odpoczynkiem, gdy wzywamy pracownika do pracy w dniu wolnym? Sprawdź.

czytaj więcej »

Przy okazji zmian w przepisach o ochronie danych osobowych pojawiły się liczne dylematy co do tego, czy konkretny dokument można obecnie przechowywać w aktach osobowych pracownika. Dotyczy to np. kserokopii dowodu osobistego, prawa jazdy, dyplomów, CV, orzeczenia o niepełnosprawności, kserokopii paszportu cudzoziemca itd. Wiele z tych dokumentów można przechowywać – choć niektóre z zastrzeżeniami. Oto tabela, która to wyjaśnia.

czytaj więcej »