WYDANIE ONLINE

W przypadku, gdy wypowiadamy umowę o pracę na czas nieokreślony, musimy podać odpowiednią przyczynę wypowiedzenia, która w razie sporu z pracownikiem może podlegać kontroli sądowej. Jednak przepisy nie wskazują, w jaki sposób należy sformułować taką przyczynę by obroniła się przed sądem. Z pomocą przychodzi jednak bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego. To na podstawie wyroków SN wiemy, że przyczyna powinna być m.in. rzeczywista, konkretnie wskazana i aktualna. Co należy przez to rozumieć? Na co zwrócić uwagę przy wskazywaniu przyczyny wypowiedzenia by była ona bezpieczna? Sprawdź.

czytaj więcej »

Ułamkowo nabywanego urlopu w pierwszym roku pracy nie trzeba zaokrąglać w górę do pełnego dnia. Jednak wielu pracodawców dokonuje zaokrągleń, aby ułatwić sobie obliczenia. Mało tego, niektórzy udzielają pracownikowi urlopu na kredyt i dają o wiele więcej dni, niż mu aktualnie przysługuje. Może to jednak rodzić wątpliwości co do tego, czy urlop ten rzeczywiście został udzielony.

czytaj więcej »

To pracodawca ostatecznie decyduje o godzinach udzielenia pracownicy przerwy na karmienie – choć powinien uwzględniać w miarę możliwości potrzeby pracownicy w tej kwestii. Nie może zaś odmówić udzielenia takiej przerwy czy nakazać połączenie dwóch przerw w jedną. W jaki sposób udzielać przerw na karmienie? Czy można weryfikować, czy pracownicy przysługuje przerwa? Czy przerwa na karmienie przysługuje także pracownicy, która wystąpiła o obniżenie etatu zamiast urlopu wychowawczego? Sprawdź.

czytaj więcej »

RODO przewiduje m.in. zasadę minimalizacji przetwarzania danych – czyli przetwarzania tylko tych danych, które są konieczne i tylko w koniecznym zakresie. W związku z tym wiele danych przetwarzanych dotychczas np. w związku z rekrutacją, badaniami profilaktycznymi czy szkoleniami nadal można przetwarzać – ale już z większą ostrożnością. Wiele takich wątpliwości pojawiło się odnośnie szkoleń bhp.

czytaj więcej »

Wszystkie umowy terminowe zawarte po 22 lutego 2016 r. mają już identyczne zasady wypowiadania, jak umowy na czas nieokreślony. Czyli licząc ich okres wypowiedzenia bierzemy pod uwagę całe zatrudnienie w zakładzie, nie tylko odcinki przypadające przed 22 lutego 2016 r. Jednak inaczej jest w przypadku umów terminowych zawartych przed 22 lutego 2016 r. ale trwających obecnie. Jaki będzie okres wypowiedzenia w razie przekształcenia umowy w bezterminową z powodu upływu limitu 33 miesięcy? Jaki będzie okres wypowiedzenia w przypadku przerw w zatrudnieniu? Wszystko to wyjaśniamy na przykładach i schematach.

czytaj więcej »

Wraz z nowym rokiem szkolnym zmieniają się kryteria i tryb dokonywania oceny pracy nauczycieli. Sprawdźmy, jakie obowiązki związane z oceną pracy nauczycieli nakłada na dyrektora szkoły nowe rozporządzenie MEN.

czytaj więcej »

Nowe przepisy mają umożliwić przedsiębiorcy wpisanemu do CEIDG powołanie tzw. zarządcy sukcesyjnego. Osoba ta przejmie wykonywanie bieżących zadań związanych z prowadzeniem firmy po śmierci właściciela przedsiębiorstwa, do czasu zakończenia formalności spadkowych. Uprawnienia zarządcy sukcesyjnego będzie mogła również wykonywać osoba ustanowiona za życia przedsiębiorcy prokurentem.

czytaj więcej »

25 lipca 2018 r. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Jej podstawowym celem jest wykonanie postanowień wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt: K 1/13). W orzeczeniu tym TK nakazał rozszerzenie zakresu podmiotowego prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych.

czytaj więcej »

Rozwiązania dotyczące zatrudniania cudzoziemców w nowej ustawie o rynku pracy będą bazować na dotychczasowych przepisach. Zostanie jednak wprowadzonych kilka nowości oraz wiele przepisów doprecyzowujących aktualnie obowiązujące zasady. Sprawdźmy więc, jakie zmiany czekają firmy zatrudniające cudzoziemców.

czytaj więcej »

Od listopada 2018 roku podstawę wymiaru składki zdrowotnej za osoby przebywające na urlopie wychowawczym będzie stanowiła zwiększona kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego (620 zł). Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

W związku z otrzymywanymi elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi od 14 sierpnia 2018 r. ZUS udostępnił nową wersję portalu PUE. Wprowadza ona kilka zmian optymalizacyjnych dla płatników składek. Sprawdźmy, co dokładnie się zmienia.

czytaj więcej »

Urlop bezpłatny, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z zaprzestaniem wypłacania wynagrodzenia pracownikowi, który z niego korzysta. Na czas tego urlopu zawieszeniu ulegają jednak także wszelkie inne prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pracy. Niezależnie od przyczyny korzystania z urlopu bezpłatnego, co do zasady to zawsze pracodawca ostatecznie decyduje o tym, czy wyrazić na niego zgodę.

czytaj więcej »