WYDANIE ONLINE

Pamiętajmy o tym, że święto 11 listopada 2017 r. przypada w sobotę. Jeśli więc w zakładzie wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy są soboty, musimy zaplanować w rozkładzie dodatkowy dzień wolny. To dobra okazja, aby przyjrzeć się pracy w sobotę – tej planowanej i nieplanowanej. Przy jej wyznaczaniu i rekompensowaniu zdarza się bowiem wiele błędów. Uniknij ich i sprawdź na przykładach, jak zareagować w różnych przypadkach z praktyki.

czytaj więcej »

Wyższa kadra zarządzająca (jeśli jest zatrudniona na podstawie stosunku pracy) ma kilka odrębnych zasad związanych z obowiązujących ichczasem pracy – innych niż w przypadku „zwykłych” pracowników. Najwięcej tych odrębności odnosi się do osób zarządzających zakładem, lecz jedna istotna dotyczy też kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych. Ale odrębności kodeksowe to nie wszystko. Sprawdź także inne kwestie związane z zatrudnianiem i zwalnianiem wyższej kadry, a także ich odpowiedzialnością.

czytaj więcej »

Zasada jest taka, że do stażu urlopowego musimy wliczyć także zagraniczne okresy nauki czy zagraniczną pracę pracownika. Ale na jakich zasadach je wliczamy? Jakie dokumenty są w tym zakresie niezbędne? Czy trzeba je tłumaczyć? I jak liczyć urlop proporcjonalny, gdy pracownik najpierw pracował za granicą, a potem – w tym samym roku – w polskiej firmie? Jak liczyć urlop osobom, które wysyłamy za granicę? Sprawdź.

czytaj więcej »

Projekt ustawy okołobudżetowej na 2018 rok zakłada „zamrożenie” funduszu świadczeń socjalnych na poziomie obowiązującym w roku 2017. W przypadku ZFŚS podstawą naliczenia odpisu ma więc pozostać kwota 3.161,77 zł.

czytaj więcej »

Planowane zmiany w przepisach o ochronie danych osobowych w pierwszej kolejności mają dostosować przewidziane przepisami rozwiązania do aktualnych realiów. Zakładają, że pracodawca będzie mógł zażądać od kandydata do pracy m.in. wskazania adresu jego poczty elektronicznej lub numeru telefonu, a za zgodą pracownika – będzie mógł pozyskiwać i gromadzić niektóre z jego danych biometrycznych.

czytaj więcej »

Ministerstwo rozwoju szykuje kolejne ułatwienie dla pracodawców. W przedstawionym przez resort najnowszym projekcie ustawy wprowadzającym uproszczenia dla przedsiębiorców znalazła się propozycja, aby obowiązek okresowych szkoleń bhp ograniczyć. Sprawdźmy więc dla których pracowników i u których pracodawców nie będzie obowiązkowe przeprowadzanie tych szkoleń.

czytaj więcej »

Obecnie obowiązujące przepisy nie dają prawa do tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych m.in. osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych i tzw. samozatrudnionym. Wkrótce ma się to jednak zmienić.

czytaj więcej »

Od 5 września 2017 r. istnieje obowiązek opłacania składki na FGŚP również za osoby będące krewnymi pracodawcy – dotychczasowe wyłączenie w tym zakresie zostało bowiem wykreślone z przepisów.

czytaj więcej »

Pracodawca, który planuje zmodyfikować istotne warunki zatrudnienia (w tym wynagrodzenia) większej liczbie pracowników, musi liczyć się z koniecznością stosowania przepisów o procedurze zwolnień grupowych. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwość UE w orzeczeniach wydanych 21 września 2017 r.

czytaj więcej »

Praca na pełnym etacie jest zjawiskiem najczęściej spotykanym. Czasami pojawia się jednak potrzeba ograniczenia wymiaru etatu pracownika, spowodowana tak potrzebami  pracodawcy, jak i zatrudnionego. Wymiar etatu możemy wówczas zmienić na kilka sposobów. I chociaż obniżenie etatu będzie miało wpływ na uprawnienia pracownika, pamiętajmy, że nie może prowadzić do jego dyskryminacji.

czytaj więcej »