WYDANIE ONLINE

Zwalniając pracownika pocztą wysyłamy list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Odniesie on skutek w momencie odebrania go przez pracownika. A jeśli pracownik lub osoba uprawniona nie odbierze go? Wówczas uznaje się, że odebrał je po 7 dniach od drugiego awizowania.  W jaki sposób ustalić tę datę? Co wpisać w świadectwie? I jakie są jeszcze inne zasady dotyczące zwalniania pracownika za pomocą poczty? Sprawdź, co wynika w tej kwestii z przepisów i wyroków SN

czytaj więcej »

Jeśli pracownik podnosi kwalifikacje (szkoli się, studiuje itp.) z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, ten ostatni ma pewne obowiązki. Nie musi wprawdzie finansować pracownikowi nauki (choć jeśli ją finansuje, może potem wymagać jej „odpracowania”). Musi natomiast udzielać płatnych zwolnień na zajęcia i dojazdy na nie (jeśli przypadają w czasie pracy), oraz – w niektórych przypadkach – także płatnych urlopów szkoleniowych. Tym właśnie podnoszenie kwalifikacji różni się od bezpłatnych zwolnień udzielanych pracownikowi, który uczy się z własnej inicjatywy – o których pisaliśmy w poprzednim numerze. Sprawdź, kiedy uznaje się, że pracodawca zgodził się na podnoszenie kwalifikacji i jakie ma wówczas obowiązki.

czytaj więcej »

W przypadku, gdy pracownik z własnej winy wadliwie wykonał produkty lub usługi, można zmniejszyć mu pensję – stosownie do stwierdzonych wad. Można jednak – jeśli jest to możliwe, a pracodawca się zgadza – pozwolić pracownikowi naprawić wady czy usterki. Wówczas nie można mu wprawdzie odjąć ich wartości od pensji (jeśli faktycznie mają już pełną wartość). Jednak za dodatkowy czas spędzony przy usuwania usterek wynagrodzenie nie przysługuje. Nie będą to więc nadgodziny. Sprawdź, jak prawidłowo powinien postępować pracodawca w przypadku gdy pracownik wadliwie wykonuje towary lub usługi.

czytaj więcej »

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na przyszły rok: 2.100 zł – tyle wyniesie minimalna pensja w 2018 roku. To o 5% i jednocześnie o 100 zł więcej niż obecnie. W związku z tym od nowego roku wzrośnie także minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców.

czytaj więcej »

Nowe przepisy określają zasady organizowania praktycznej nauki zawodu m.in. u pracodawców zatrudniających pracowników młodocianych na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego.

czytaj więcej »

Ograniczenia w dodatkowym zatrudnieniu, rozszerzenie okoliczności wpływających na przedłużenie stażu awansu, a także zmodyfikowane wymagania kwalifikacyjne nauczycieli oraz w zakresie zatrudnienia na stanowiska kierownicze – to istotne zmiany w przepisach oświatowych, które zaczynają obowiązywać od 1 września 2017 r.

czytaj więcej »

Od 1 października br. obowiązują przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tym samym jest to powrót do stanu sprzed 1 stycznia 2013 r., gdy zaczęto wprowadzać stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Z wyliczeń ZUS wynika, że z przejścia na emeryturę od 1 października może skorzystać nawet 330 tys. osób.

czytaj więcej »

Wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika stanowi ekwiwalent świadczonej przez niego pracy. Jednak – mimo że obecnie wypłata pensji odbywa się zwykle przy użyciu specjalistycznych programów – zdarzają się pomyłki, w wyniku których na rachunku zatrudnionego ląduje zbyt wysoka kwota. Odzyskanie jej nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, i nie zawsze będzie możliwe.

czytaj więcej »