WYDANIE ONLINE

W umowie o współpracę z samozatrudnionym – tak samo jak w „zwykłej” umowie zlecenia – nie mogą dominować cechy stosunku pracy. Jak zatem bezpiecznie sformułować zapisy takiej umowy? Jak uwzględnić w niej zmienione w 2017 r. przepisy o płacy minimalnej – które dotyczą również samozatrudnionych. Sprawdź.

czytaj więcej »

Pracownikowi posiadającemu orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu 1 roku po dniu zaliczenia jej do jednego z wymienionych stopni niepełnosprawności. Ustalając wymiar urlopu pracownika z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, należy więc zsumować urlop „zwykły” oraz urlop dodatkowy.

czytaj więcej »

Pracodawca ma wybór. Może wyrazić zgodę na podnoszenie przez pracownika kwalifikacji – i wówczas w określonych przypadkach musi udzielać płatnych świadczeń, takich jak zwolnienia na zajęcia i urlop szkoleniowy. Może też jednak nie wyrazić zgody na podnoszenie kwalifikacji – i tym samym na płatne świadczenia – ale zgodzić się na bezpłatne zwolnienia. W tym ostatnim przypadku zawiera z pracownikiem porozumienie szkoleniowe. Zawierając je musi jednak uważać, aby nie „przemycać” jakichkolwiek świadczeń płatnych. Takie działanie możebowiem zostać uznane za podnoszenie kwalifikacji – a wtedy trzeba już będzie udzielać płatnych zwolnień na zajęcia i niekiedy także urlopów szkoleniowych, nawet jeżeli nie będzie to po myśli pracodawcy.

czytaj więcej »

Zdarza się, że w wyniku badań kontrolnych pracownik zostaje uznany za niezdolnego do pracy albo „częściowo niezdolnego do pracy”. Czy wówczas pracodawca musi szukać pracownikowi innego stanowiska? A jeśli pracownik często choruje – czy jest to powód do wypowiedzenia umowy? I wreszcie: w jakich przypadkach można zwolnić pracownika długo chorującego bez wypowiedzenia, a kiedy lepiej tego nie robić? Oto tekst, który odpowie na wszystkie te i wiele innych pytań związanych z chorującymi pracownikami.

czytaj więcej »

Planowaną na 2018 rok wysokość wynagrodzenia minimalnego i stawki godzinowej przy umowach cywilnoprawnych wskazał rząd. Pracodawcy i organizacje związkowe zrzeszone w Radzie Dialogu Społecznego nie doszły bowiem do porozumienia w sprawie wysokości przyszłorocznej płacy minimalnej.

czytaj więcej »

Według danych GUS za I kwartał 2017 roku bezrobocie wśród osób w wieku 15-24 lata wyniosło 15,3%, a wśród absolwentów – 22,8%. Dlatego właśnie praktyki i staże są najlepszym początkiem drogi zawodowej, co potwierdzają również pracodawcy. W skupiającej pracodawców i organizacje związkowe Radzie Dialogu Społecznego powstała uchwała określająca zalecenia w zakresie organizacji staży na rynku pracy.

czytaj więcej »

Nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ma przyczynić się do rozszerzenia ochrony roszczeń pracowników, którzy w sytuacji niewypłacalności pracodawcy zostali pozbawieni zatrudnienia oraz świadczeń przysługujących im z tego tytułu. A także przyspieszyć udzielanie pomocy finansowej pracownikom w związku z faktycznym zaprzestaniem działalności przez pracodawcę.

czytaj więcej »

Zasadniczo to pracownik wybiera, czy chce dalej pracować, czy uzyskać odszkodowanie, ale czasem jego plany może pokrzyżować pracodawca. Od początku 2017 roku czas na złożenie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę został wydłużony do 21 dni. Zrównano z nim także termin na złożenie pozwu o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie, gdy umowa została rozwiązana bez zachowania okresu wypowiedzenia. Zmiana dotyczyła terminów na złożenie odwołania, natomiast roszczenia, które może formułować pracownik, pozostały takie same – podobnie jak podstawy, na których może on oprzeć swoje powództwo. Znowelizowane przepisy nie wpłynęły także na możliwość oponowania pracodawcy przeciwko przywróceniu pracownika do pracy, gdy jest to niemożliwe lub niecelowe.

czytaj więcej »