WYDANIE ONLINE

Urlop wypoczynkowy nie przechodzi automatycznie na kolejną umowę o pracę – nawet jeśli między umowami nie ma przerw. Aby go przenieść potrzebne jest porozumienie z pracownikiem (inaczej trzeba zapłacić ekwiwalent). Jaką formę powinno mieć takie porozumienie? Do kiedy należy je zawrzeć? Dlaczego korzystny może okazać się gotowy druk? Sprawdź

czytaj więcej »

Kodeks pracy stanowi, że jeśli pracodawca nie ureguluje inaczej, granice czasowe niedzieli na potrzeby rozliczania czasu pracy obejmują godziny od 6.00 w niedzielę do 6.00 w poniedziałek. A zatem praca w niedzielę wcześnie rano (w nocy) nie musi być rozliczana jako praca w niedzielę. Z drugiej strony – pracą niedzielną może być praca w poniedziałek wcześnie rano. Jakie są tego skutki? Jak planować pracę w niedzielę lub święto a jak rozliczać nieplanowaną pracę w takim dniu? Sprawdź.

czytaj więcej »

Nawet jeśli strony nie zawarły umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy, pracownik ma pewne ograniczenia. Nie może więc zupełnie swobodnie np. założyć firmy, która prowadziłaby działalność konkurencyjną wobec pracodawcy. Niemniej jednak umowa o zakazie konkurencji pomoże wzmocnić odpowiedzialność pracownika w tym zakresie, a także ją uporządkować (np. definiując, jakie działania lub podmioty uznajemy za konkurencyjne). Z niektórymi pracownikami możemy też zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Wówczas jednak musimy wypłacać odszkodowanie. Jakie są prawa i obowiązki stron przy obu tych umowach? Jakie zapisy w nich zawrzeć. Oto praktyczne wskazówki i wzory zapisów dla wariantu dwóch oddzielnych umów i jednej łączonej.

czytaj więcej »

Kiedyś liczenie ochrony przedemerytalnej było proste – wystarczyło odliczyć 4 lata wstecz od wieku emerytalnego (stałego dla większości pracowników). Jednak dwie nowelizacje – wydłużająca i skracająca wiek emerytalny (ta druga wchodzi w życie 1 października 2017 r.) – wiele tu namieszały. Poprzednia sprawiła, że dla niektórych okres ochronny był dłuższy niż 4 lata. Obecna powoduje zaś, że okres ochronny może trwać nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Czasem bardzo trudno jest nie pogubić się w tym. Dlatego publikujemy tabele ukazujące początek i koniec wieku ochronnego w przypadku kobiet i mężczyzn mających różne daty urodzenia.

czytaj więcej »

6 czerwca br. Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 roku. Rząd proponuje, aby w 2018 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 2.080 zł brutto (obecnie wynosi 2.000 zł brutto). Oznacza to wzrost o 4% (80 zł) w stosunku do 2017 roku oraz relację do prognozowanego na 2018 roku przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 46,80%.

czytaj więcej »

NIK, w wyniku przeprowadzonej wspólnie z inspekcją pracy kontroli w zakresie badań profilaktycznych, stwierdziła, że brakuje rozwiązań, które pozwoliłyby na skuteczną kontrolę lekarzy medycyny pracy i pracodawców w celu zapewnienia pracownikom odpowiednich badań profilaktycznych. W związku z tym w wydanym raporcie pokontrolnym postuluje wiele zmian w przepisach.

czytaj więcej »

Podwyższeniu uległa kwota wolna w przypadku potrąceń sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Od 1 lipca wynosi ona 75% (dotychczas było to 50%) kwoty najniższej emerytury lub renty. Co istotne, do zobowiązań istniejących w dniu 1 lipca br., stosowane są już nowe zasady.

czytaj więcej »

Od 1 czerwca br. przedsiębiorca przyjmujący skazanych do pracy odpłatnej może wnioskować do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej o wypłatę ryczałtu w wysokości 35% wynagrodzeń brutto z tytułu kosztów zatrudnienia więźniów. Ryczał przysługiwał już wcześniej, ale był niższy. Na jakie jeszcze korzyści mogą liczyć przedsiębiorcy zatrudniający osoby skazane?

czytaj więcej »

Niedobór pracowników stał się problemem dotykającym coraz większej liczby pracodawców. Szczególnie dotkliwe niedobory kadr występują w okresie wakacyjnym, gdy z jednej strony wzrasta zapotrzebowanie na pracę sezonową, a z drugiej stali pracownicy udają się na urlopy wypoczynkowe. Niektóre firmy więc w czasie wakacji chętnie korzystają z pracy osób młodocianych. Pracodawcy muszą jednak, pod karą grzywny, przestrzegać kodeksowych reguł takiego zatrudnienia. Wyjaśniamy, jakie możliwości, ale też i ograniczenia istnieją przy zatrudnianiu młodych pracowników.

czytaj więcej »