WYDANIE ONLINE

Pracownik może poprosić pracodawcę o zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Czy pracodawca musi udzielić wolnego? Jakie warunki trzeba spełnić, aby pracownik mógł odpracować takie zwolnienie bez uznania tego za nadgodziny (czyli by nie narazić firmy na dodatkowe koszty)? Co powinien zawierać wniosek pracownika? Sprawdź.

czytaj więcej »

Dłuższy okres rozliczeniowy daje o wiele większe możliwości elastycznego zaplanowania i rozliczania czasu pracy (np. więcej czasu na oddanie dodatkowych dni czy godzin pracy). Jednak o ile w systemie podstawowym czasu pracy można bez dodatkowych warunków wydłużyć okres rozliczeniowy do 4 miesięcy, o tyle np. w systemie równoważnym zasadą jest okres 1-miesięczny, a jego wydłużenie jest obwarowane pewnymi warunkami. Ponadto są przypadki, gdy zarówno w systemie podstawowym, jak i równoważnym można jeszcze w specjalnym trybie zwiększyć okres rozliczeniowy aż do 12 miesięcy. Jakie więc okresy można stosować w różnych przypadkach i jak je wydłużać?

czytaj więcej »

Czy późne dostarczenie dokumentów pozbawi nagrody jubileuszowej? Czy jeśli wskutek późnego dostarczenia pracownik „przeskoczy” jakiś pułap nagrody, wypłacać mu tylko wyższą nagrodę? Teoretycznie, gdy okaże się, że pracownik już dawno powinien był otrzymać nagrodę jubileuszową, może domagać się odsetek za zwłokę. Jednak w takim przypadku pracodawca może bronić się przed odsetkami powołując się na zasady współżycia społecznego. Zwłaszcza w przypadku, gdy pracownik umyślnie doniósł np. świadectwo pracy z opóźnieniem. Jak postępować w takich oraz innych wątpliwych przypadkach związanych z nagrodą jubileuszową?

czytaj więcej »

Od niedawna obowiązują zmienione zasady dotyczące pracy kobiety w ciąży przy komputerze. To okazja, aby przypomnieć ograniczenia dotyczące pracy kobiety w ciąży i pracownika opiekującego się małym dzieckiem (w tym także przerwy pracownicy karmiącej dziecko piersią).

czytaj więcej »

1 września 2017 r. wejdzie w życie kolejna część przepisów reformujących system oświaty. Po tych zmianach będzie można korzystać ze zwolnienia od składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za zleceniobiorców będących uczniami i studentami.

czytaj więcej »

Dotychczas w Polsce nie istniały specjalne rozwiązania dotyczące wykonywania pracy sezonowej zarówno przez obywateli polskich, jak i cudzoziemców. Sejm przyjął właśnie przepisy, która zmodyfikują zasady przyjmowania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej w naszym kraju.

czytaj więcej »

Od 11 czerwca 2017 r. wprowadzony został ruch bezwizowy pomiędzy państwami obszaru Schengen a Ukrainą. Obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, mogą teraz przekraczać granice bez konieczności posiadania wizy. Wprowadzenie ruchu bezwizowego nie oznacza jednak zaprzestania prowadzenia kontroli granicznej, która polega m.in. na sprawdzeniu, czy cudzoziemiec spełnia warunki wjazdu i pobytu na terytorium państwa przyjmującego.

czytaj więcej »

Jest już gotowy pakiet zmian, który usprawni wypłatę świadczeń z FGŚP. Przyjęta przez Senat nowelizacja przepisów zwiększa ochronę pracowników, którzy w sytuacji niewypłacalności pracodawcy zostali pozbawieni zatrudnienia oraz przysługujących im z tego tytułu świadczeń. Sprawdźmy, czego dotyczą zmiany.

czytaj więcej »

Obecnie Kodeks pracy zobowiązuje pracodawców do przechowywania orzeczenia wydanego na podstawie badań lekarskich. Nie ma już natomiast takiego obowiązku w stosunku do kopii skierowania na badania. W praktyce więc nie wszyscy pracodawcy to robią. Ministerstwo pracy zapowiedziało wprowadzenie przepisów obligujących pracodawców do przechowywania w aktach osobowych kopii skierowań pracowników na badania profilaktyczne.

czytaj więcej »

W przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy prezydencki projekt zmian w Kodeksie pracy przyznaje pracownikowi uprawnienie do wystąpienia z roszczeniem o zobowiązanie pracodawcy do jego wydania do sądu pracy. Ostatecznie sąd pracy będzie mógł wydać orzeczenie zastępujące świadectwo pracy. W chwili obecnej Kodeks pracy nie zawiera takiego rozwiązania.

czytaj więcej »

Państwowa Inspekcja Pracy postuluje wprowadzenie kolejnych rozwiązań, których celem ma być ograniczanie zjawiska pracy na czarno. Na wzór przepisów, które weszły w życie 1 września 2016 r. umowa cywilnoprawna – na analogicznych zasadach do umowy o pracę – miałaby być zawierana na piśmie jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Tym samym regulacja mająca na celu likwidację tzw. syndromu pierwszej dniówki zostałaby rozszerzona na umowy cywilnoprawne.

czytaj więcej »

W 2018 roku mają zacząć funkcjonować Pracownicze Plany Kapitałowe. Początkowo obowiązek ich tworzenia obejmie firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników, a następnie będzie sukcesywnie rozszerzany na mniejsze, zatrudniające powyżej 19 osób. PPK stanowić ma uzupełnienie i wzmocnienie powszechnego systemu emerytalnego. 

czytaj więcej »

Sytuacja finansowa większości pracodawców jest obecnie znacznie lepsza niż przed kilkoma laty, zaś rynek pracownika wymusza lepsze traktowanie zatrudnionych. Nie wyeliminowało to jednak całkowicie opóźnień w wypłatach wynagrodzeń czy sytuacji, w których firmy całkowicie zaprzestają przelewania pensji na konta etatowców. Konsekwencji takich praktyk jest kilka i rozżalenie podwładnych jest jedynie najlżejszą z nich.

czytaj więcej »