WYDANIE ONLINE

Każda usprawiedliwiona nieobecność przesuwa urlop, który dopiero miał się rozpocząć. Jeśli jednak chodzi o przerwanie urlopu już rozpoczętego – to automatycznie przerywają go tylko 4 usprawiedliwione nieobecności. Poza tym strony mogą wspólnie porozumieć się co do przesunięcia lub przerwania urlopu, niekiedy może tego dokonać także sam pracodawca. W jakich przypadkach i w jakim trybie odbywa się przesunięcie i przerwanie urlopu wypoczynkowego? Kiedy trzeba zwrócić pracownikowi wydatki – i jakie? Sprawdź.

czytaj więcej »

Od maja obowiązuje zmieniony wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. A właściwie tylko dla kobiet w ciąży i karmiących piersią – z nowego wykazu zniknęły bowiem ostatnie prace zabronione wszystkim kobietom. Co do większości ograniczeń nowe regulacje są w zasadzie powtórzeniem starych – z niewielkimi zmianami. Jest jednak kilka istotnych różnic, np. w zakresie pracy kobiety w ciąży przy komputerze. Sprawdź, co istotnego przyniosło nowe rozporządzenie.

czytaj więcej »

Kodeks pracy nakazuje pracodawcy sporządzać indywidualne, cykliczne rozkłady czasu pracy (choć ustanawia też wyjątki, gdy rozkład może być zapisany na stałe lub wcale może go nie być). Takie cykliczne rozkłady muszą obejmować minimum miesiąc i trzeba je ogłaszać z tygodniowym wyprzedzeniem. Przy tworzeniu rozkładu musimy pamiętać o kilku zasadach. Sprawdź, jakie kolejne kroki należy uwzględnić, aby prawidłowo stworzyć rozkład.

czytaj więcej »