WYDANIE ONLINE

Od tego roku musimy stosować nowy wzór świadectwa pracy i nowe zasady jego wypełniania (30 grudnia 2016 r. podpisano nowe rozporządzenie dotyczące świadectw). W niektórych punktach zmiany są niewielkie, jednak w kilku – dość zasadnicze. Przede wszystkim rozbito na kilka punktów informacje „rodzicielskie”, a także szczegółowo wskazano, kiedy i jak wykazywać urlopy związane z rodzicielstwem. Sprecyzowano co trzeba, a co można wpisać w świadectwie (na wniosek pracownika). To istotne, bo innych danych niż wskazane w rozporządzeniu nie można wykazywać. Poniżej prezentujemy nowe zasady wypełniania świadectwa, a także opisy poszczególnych punktów świadectwa – z wzorami zapisów.

czytaj więcej »

W poprzednim wydaniu opisywaliśmy ochronę przedemerytalną po obniżeniu wieku emerytalnego, która nastąpi 1 października 2017 r. Teraz przedstawiamy także kilka innych skutków obniżenia wieku emerytalnego. Chodzi m.in. o krótszy staż wymagany przy emeryturze minimalnej i wygaszanie emerytur częściowych. Jakie jeszcze skutki spowoduje powrót od 1 października 2017 r. do niższego powszechnego wieku emerytalnego?

czytaj więcej »

Od 2017 roku pracodawcy zatrudniający od 20 do 49 pracowników mogą zamiast tworzenia funduszu socjalnego wypłacać tzw. świadczenia urlopowe. (dotąd taką możliwość mieli tylko pracodawcy zatrudniający do 19 osób). Świadczenie urlopowe często bywa jednak mylone z dopłatą do wypoczynku pracownika wypłacaną z funduszu socjalnego. Różnica jest zasadnicza, ponieważ świadczenie urlopowe jest roszczeniowe (można go żądać po spełnieniu określonych przesłanek), a przy jego wypłacie nie stosuje się tzw. kryteriów socjalnych. Jak w praktyce wypłacać świadczenie urlopowe, a jak – dofinansowanie do urlopu? Sprawdź.

czytaj więcej »

Terminy dochodzenia roszczeń pracowniczych przed sądem pracy uległy od 1 stycznia 2017 r. wydłużeniu i ujednoliceniu. Pracownik ma teraz 21 dni na odwołanie się do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę i tyle samo na złożenie powództwa o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie w razie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia lub wygaśnięcia stosunku pracy.

czytaj więcej »

Jak na razie nie będzie zmian w Kodeksie pracy, które wprowadzałyby obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony. Sąd Najwyższy w wydanym orzeczeniu uznał bowiem, że brak takiego obowiązku nie jest problemem prawnym uzasadniającym zmianę przepisów.

czytaj więcej »

Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie musi zostać sporządzona na piśmie. Sąd Najwyższy od dawna przyjmował, że niezachowanie formy pisemnej powoduje nieważność takiej umowy. Dopiero jednak od 1 stycznia 2017 r. wyraźne zastrzeżenie w tym zakresie znalazło się w Kodeksie pracy (art. 125 § 1 kp, zdanie drugie).

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Określa ono pełny katalog informacji, które powinny znaleźć się w wydawanym pracownikowi dokumencie oraz jego pomocniczy wzór, który trzeba stosować do świadectw pracy wystawianych od 1 stycznia 2017 r.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2017 r. nie jest już konieczne wydanie świadectwa pracy, w momencie gdy pracodawca zamierza zawrzeć z pracownikiem kolejną umowę o pracę w krótkim okresie (w ciągu 7 dni) po zakończeniu poprzedniej z nich. O wydanie świadectwa może jednak zawnioskować zatrudniony.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2017 r. jeśli pracodawca zatrudni 20. pracownika, to nie ma już obowiązku ustalenia regulaminu pracy ani wynagradzania czy utworzenia ZFŚS. Progi zatrudnienia zobowiązujące do wydania regulaminów zakładowych i utworzenia zakładowego funduszu socjalnego uległy bowiem podwyższeniu. Obowiązek ich utworzenia pojawia się teraz dopiero przy zatrudnianiu co najmniej 50 pracowników. Co jednak z dotychczasowymi regulaminami i funduszem socjalnym u mniejszych pracodawców?

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2017 roku zmieniły się zasady tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 50 pracowników, nie ma już obowiązku tworzenia ZFŚS. Jednak pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – muszą utworzyć fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Uprawnienia zakładowych organizacji związkowych już dotąd były bardzo szerokie, zarówno w zakresie planowania korzystania ze środków funduszu socjalnego, jak i kontroli wydatkowania tych środków. Najbardziej dotkliwe dla pracodawcy może być uprawnienie związków dotyczące pozwania pracodawcy o zasądzenie na rzecz funduszu socjalnego środków wydatkowanych niezgodnie z prawem.

czytaj więcej »