WYDANIE ONLINE

Ustawodawca zlikwidował kłopotliwy obowiązek wydawania świadectw pracy po 24 miesiącach trwania umów terminowych. Zamiast tego od nowego roku mamy zasadę, zgodnie z którą świadectwo wydajemy dopiero wtedy, gdy przerwa między umowami (terminowymi czy bezterminowymi) jest dłuższa niż 7 dni (zob. poprzedni numer). Jednak są też przepisy przejściowe, które sprawiają, że świadectwa za niektóre umowy musimy wydać do końca czerwca 2017 r. Najlepiej rozrysować wszystkie te przypadki na przykładach.

czytaj więcej »

Obowiązek przeciwdziałania mobbingowi spoczywa na pracodawcy. Odpowiada on zarówno za czynne znęcanie się nad pracownikami, jak i za niewywiązanie się z obowiązku przeciwdziałania występowaniu zachowań mobbingowych innych osób. Jednak nie każda przykrość, jaka spotka pracownika, oznacza mobbing. Kiedy on wystąpi, za co odpowiada pracodawca i jakie roszczenia ma ofiara mobbingu?

czytaj więcej »

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może żądać obniżenia jego wymiaru czasu pracy. I takie obniżenie – nawet o niewielki ułamek etatu – daje mu ochronę przed wypowiedzeniem przez maksymalnie rok. Nie jest to jednak ochrona bezwzględna. Sprawdź, jakie są jej granice, jak ją formalnie przeprowadzić i czego może żądać pracownik.

czytaj więcej »

Wzrost płacy minimalnej oznacza na przełomie roku dodatkową pracę dla działów kadrowo-płacowych. Poziom minimalnego wynagrodzenia wpływa bowiem na wysokość wielu świadczeń wypłacanych w ramach stosunku pracy oraz na podstawy wymiaru składek niektórych grup ubezpieczonych. Jednak w tym roku wraz z podwyżką wynagrodzenia minimalnego wprowadzono również dodatkowe 2 zmiany. Sprawdźmy ich konsekwencje.

czytaj więcej »

Za pomocą współczynnika urlopowego ustalamy wysokość ekwiwalentu za 1 dzień urlopu. Stosujemy go również przy obliczaniu wynagrodzeń, odszkodowań i innych należności przysługujących w wysokości wynagrodzenia za 1 dzień lub wielokrotności wynagrodzenia za 1 dzień. Sprawdźmy jego wysokość i zasady ustalania w 2017 roku.

czytaj więcej »

Od nowego roku wysokość odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych została zwiększona. Sprawdźmy wysokość odpisów na ZFŚS na 2017 rok i dowiedzmy się, jaka kwota wynagrodzenia przeciętnego jest podstawą ich ustalenia.

czytaj więcej »

Resort pracy wskazał kwotę ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (tzw. trzydziestokrotności) na 2017 rok. Sprawdźmy, ile wynosi ona od 1 stycznia br.

czytaj więcej »

Planowany na 2018 rok tzw. jednolity podatek, łączący należności z tytułu PIT oraz składek na ZUS i NFZ, nie zostanie wprowadzony – zdecydował rząd.

czytaj więcej »

19 grudnia 2016 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach obniżającą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do poziomu obowiązującego przed 1 stycznia 2013 r. Zmiany zaczną obowiązywać 1 października 2017 r.

czytaj więcej »

Długi pracownika oznaczają czasem kłopoty nie tylko dla zatrudnionego, ale i pracodawcy. Są one egzekwowane przez komornika. Gdy egzekucja prowadzona jest z pensji zatrudnionego, komornik prześle pracodawcy wezwanie do potrąceń. Jeśli zostanie ono zlekceważone, osoby odpowiedzialne mogą dostać grzywnę, zaś firma może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą wobec wierzyciela.

czytaj więcej »

O wysokości kwoty wolnej od potrąceń, będącej gwarantem pewnego minimum bytowego pracownika, decydują: rodzaj dokonywanego z pensji potrącenia, wymiar etatu pracownika, „wskaźniki podatkowe” takie jak zryczałtowane koszty uzyskania przychodu i kwota zmniejszająca miesięczne zaliczki na podatek, którą stosujemy tylko wówczas, gdy pracownik złoży nam formularz PIT-2, ustawowa płaca minimalna, która w 2017 roku wynosi 2.000 zł brutto.

czytaj więcej »