WYDANIE ONLINE

Praktyka pokazuje, że nawet skrupulatne przestrzeganie przepisów nie zawsze uchroni pracodawcę od konfliktów z podwładnymi, które mają swój finał w sądzie pracy. A tam pracownik w większości przypadków musi jedynie uprawdopodobnić swoje racje. Na pracodawcy ciąży natomiast ciężar przedstawienia dowodów. Trzeba zatem wiedzieć, jak je zawczasu zdobywać – jeszcze zanim dojdzie do ewentualnego konfliktu z pracownikiem. Oto tekst, który podsuwa praktyczne wskazówki w tym zakresie.

czytaj więcej »

Minimalne wynagrodzenie za pracę pracownika pełnoetatowego wynosi od stycznia 2017 roku 2.000 zł brutto – po zsumowaniu wszystkich stałych i zmiennych składników wynagrodzenia. Jednak wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny oraz dodatku nocnego nie można wliczyć do stawki minimalnej. A zatem pracownik pełnoetatowy będzie musiał otrzymać co miesiąc przynajmniej 2000 zł plus ewentualne wynagrodzenie za godziny nadliczbowe oraz dodatek za godziny przepracowane w porze nocnej. Sprawdź jak zastosować w praktyce zmienione zasady.

czytaj więcej »

Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy związanej ze świadczeniem usług może łączyć się z koniecznością odbywania wyjazdów. W takim przypadku zleceniobiorcy przysługuje zwrot  kosztów bezpośrednio z tym związanych – chyba, że wyraźnie wyłączono je w umowie. Można też zrobić odwrotnie: rozszerzyć w umowie zakres świadczeń dla zleceniobiorcy. I to nawet na taki, jaki przysługuje pracownikom  odbywającym podróże służbowe.

czytaj więcej »