WYDANIE ONLINE

Wynagrodzenie zleceniobiorcy nie jest chronione przed potrąceniami na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy. Jednak po 1 stycznia 2017 r. trzeba będzie płacić zleceniobiorcy co najmniej raz w miesiącu. Powtarzalność wypłat może zaś spowodować, że wynagrodzenie to uzyska ochronę na podstawie Kodeksie postępowania cywilnego. Sprawdź jakie są granice ochrony w przypadku pracownika, a jakie – w przypadku zleceniobiorcy.

czytaj więcej »

Zasadniczo nie wolno nam zaplanować pracownikowi w pracy w taki sposób, że przyjdzie on do pracy w kolejnym dniu na wcześniejszą godzinę niż w dniu poprzednim (taką pracę możemy wprawdzie polecać ale jako nieplanowaną w rozkładzie – o zrekompensować jako nadgodziny). Nie dotyczy to jednak tzw. ruchomego czasu pracy. Sprawdź, co rozlicza się w ramach tzw. doby pracowniczej, a co w ramach tygodnia pracowniczego (które zwykle nie pokrywają się z dobą i tygodniem kalendarzowym).

czytaj więcej »

Możemy ustalić, np. w przepisach zakładowych, do jakiej wysokości będziemy finansowali pracownikowi okulary korygujące wzrok (w przypadku, gdy lekarz w czasie badań profilaktycznych zaleci ich stosowanie). Jednak ustalone stawki powinny uwzględniać ceny rynkowe. Nie powinniśmy też ograniczać częstotliwości finansowania szkieł, jeśli jest np. wyraźna potrzeba ich wymiany.

czytaj więcej »