WYDANIE ONLINE

Zdarza się, że po wyczerpaniu okresów ochronnych z art. 53 pracownik jest nadal niezdolny do pracy na dotychczasowym stanowisku (przynosi zwolnienia choć skończył okres zasiłkowy). Albo nie wiadomo co się z nim dzieje. Lub też czeka na świadczenie rehabilitacyjne. Jak w takich przypadkach zareagować? Inny problem: kiedy musimy przyjąć z powrotem pracownika zwolnionego z art. 53? Przepisy nie wyjaśniają wszystkich tych przypadków. Wiele wyjaśnia jednak bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego. Sprawdź jak zareagować w wątpliwych przypadkach i uniknij sporów sądowych. 

czytaj więcej »

Zleceniobiorców nie dotyczą kodeksowe ograniczenia związane z czasem pracy. A zatem ich czas pracy możemy planować dość swobodnie. Niektóre ograniczenia, np. okresy odpoczynku warto jednak zachowywać. Z drugiej strony lepiej nie przesadzać z kopiowaniem czasu pracy pracowników. Może to być bowiem argument za uznaniem zlecenia za umowę o pracę. Sprawdźmy, na co możemy sobie pozwolić, a z czym lepiej uważać.

czytaj więcej »

Obecnie uzgodnione z pracownikiem warunki o pracę musimy potwierdzić mu na piśmie przed dopuszczeniem go do pracy. Modyfikację obowiązków pracodawców związanych z zatrudnianiem nowych pracowników wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy, która obowiązuje od 1 września 2016 r. Sprawdźmy, jakie są skutki tych zmian.

czytaj więcej »

Zmiany w Kodeksie pracy w zakresie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia obowiązują od 3 sierpnia 2016 r. Takich prac nie mogą wykonywać pracownice w ciąży i karmiące dziecko piersią. Warto wiedzieć, że zakaz ten dotyczy nie tylko pracownic zatrudnionych na etacie, ale również kobiet pracujących na zlecenie.

czytaj więcej »

Za osobę, która przebywa na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, możemy przyjąć zastępcę. Ale czy umowę na zastępstwo możemy zawrzeć w przypadku pracownika, który łączy urlop rodzicielski z pracą? Odpowiedź wynika ze stanowiska, o które zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

czytaj więcej »

Z początkiem 2017 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zaktualizować i poszerzyć rozporządzenie określające klasyfikację zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Zostanie ona w szczególności uzupełniona o 5 nowych zawodów. Sprawdźmy, co ulegnie zmianie.

czytaj więcej »

Od stycznia 2017 r. będzie możliwość wskazania kwoty łącznej ze zlecenia, ale kwota ta nie będzie mogła być niższa niż iloczyn liczby godzin, jakie będą poświęcone na jego wykonanie, i obowiązującej minimalnej stawki godzinowej. W umowie trzeba będzie wskazać sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

czytaj więcej »

W kontekście planowanych zmian w Kodeksie pracy warto przewidzieć zmianę umożliwiającą przeniesienie urlopu wypoczynkowego na okres trwania kolejnej umowy, także wówczas gdy pomiędzy zawieranymi umowami wystąpi niewielka przerwa. Modyfikację taką zaproponowała Konfederacja Lewiatan, opiniując przygotowany przez ministerstwo rozwoju pakiet deregulacyjny.

czytaj więcej »

Odpowiednie zapisy regulaminowe mogą pomóc unikać niepotrzebnych nadgodzin (choć nie zawsze). Pozwolą też uporządkować proces rekompensaty nadgodzin. A w tym zakresie mamy do czynienia z wieloma nieporozumieniami. Na przykład, jeśli chodzi o nadgodziny dobowe – już do momentu wypłaty wynagrodzenia za miesiąc ich powstania musimy zdecydować, jak je zrekompensujemy. I to nawet w przypadku, gdy okres rozliczeniowy czasu pracy jeszcze się wówczas nie kończy. Zasada ta nie dotyczy zaś nadgodzin średniotygodniowych. Uniknijmy błędów i zastosujmy gotowe wzory.

czytaj więcej »