WYDANIE ONLINE

Ponad 12 zł za godzinę pracy zleceniobiorcy. Wypłata minimum raz w miesiącu. Obowiązek rejestrowania godzin pracy. Ochrona wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej. Wszystkie te nowości są już pewne – nowelizacja ustawy o płacy minimalnej została przyjęta i wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. Sprawdź, kogo obejmą nowe zasady i jakie obowiązki dojdą zleceniodawcy.

czytaj więcej »

Ryczałt za nadgodziny może zwolnić pracodawcę z obowiązku ewidencjonowania godzin pracy. Jednak kwota ryczałtu powinna mniej więcej odpowiadać przewidywanej liczbie nadgodzin. Inaczej – pomimo ustalonego ryczałtu – pracownik będzie mógł żądać wynagrodzenia z dodatkiem za „nadwyżkę”. Jeśli uda mu się ją udowodnić… Sprawdź, którzy pracownicy mogą otrzymywać ryczałt oraz o czym warto pamiętać przy jego wprowadzaniu i stosowaniu.

czytaj więcej »

Pracownik może (tylko na swój wniosek, nigdy na polecenie pracodawcy!) używać samochodu prywatnego do jazd lokalnych, w obrębie miejscowości, gdzie znajduje się jego miejsce pracy. Musimy wówczas zwracać mu koszty – albo za pomocą kilometrówki, albo ryczałtem. Jak je obliczać? Kiedy i jak pomniejszać ryczałt? Jak jest on opodatkowany i oskładkowany? Uniknijmy korekt i kosztownych błędów

czytaj więcej »

Nie możemy zatrudnić pracownika na zastępstwo osoby, która jest czasowo oddelegowana do innej pracy. Tak wynika z niedawnego wyroku SN. Ale to tylko jedna z wielu wątpliwości związanych z umową na zastępstwo. Wiele z nich wiąże się jeszcze z lutową nowelizacją okresów wypowiedzenia. Sprawdź, na jakich zasadach należy obecnie zawierać, stosować i wypowiadać umowy na zastępstwo.

czytaj więcej »

Kiedy pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią trzeba przenieść na inne stanowisko, zwolnić od pracy lub zmienić jej warunki pracy? Sprawdźmy, jakie zasady obowiązują obecnie w przypadku wykonywania przez taką pracownicę tzw. prac uciążliwych.

czytaj więcej »

Obecnie pracownice w ciąży, zatrudnione na podstawie umów na zastępstwo, nie mogą liczyć na ochronę zatrudnienia w postaci przedłużenia umowy do dnia porodu (przedłuża się tak jedynie umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która zostałaby rozwiązana po upływie trzeciego miesiąca ciąży). Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zgłosiło jednak projekt nowelizacji przepisów. Zmiany mają objąć zarówno pracownice zatrudnione na podstawie przepisów Kodeksu pracy, jak i wykonujące pracę tymczasową.

czytaj więcej »

5 sierpnia prezydent podpisał nowelizację ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Od 1 stycznia 2017 r. za godzinę pracy na umowie zlecenia nie wolno będzie płacić mniej niż 12 zł (po waloryzacji – 13 zł). Ale uwaga! Przed zmianami będzie możliwość renegocjacji lub rozwiązania dotychczas zawartych umów.

czytaj więcej »

Pracodawca, który w okresie trzech poprzedzających miesięcy rozwiązał stosunek pracy ze „stałym” pracownikiem z przyczyn dotyczących zakładu, nie mógłby na jego miejsce przyjąć pracownika tymczasowego. Takiej regulacji chce resort pracy. Ponadto niedopuszczalność takiego zatrudnienia ma odnosić się do rodzaju pracy wykonywanej przez zwolnionego pracownika, a nie jedynie jego stanowiska pracy.

czytaj więcej »

Dyskryminacja ma miejsce tylko wówczas, gdy dotyczy pracowników w porównywalnych sytuacjach. Nie może być zaś o niej mowy, kiedy mamy do czynienia z pracownikami w różnej sytuacji prawnej – podkreślił Sąd Najwyższy w jednym z najnowszych orzeczeń.

czytaj więcej »