WYDANIE ONLINE

Pracownica karmiąca piersią ma z tego tytuły przerwy, więc np. wcześniej wychodzi z pracy. Jednocześnie od 2016 r. może korzystać z wolnego na dziecko w trybie „godzinowym”. Jak pogodzić udzielanie przerwy i zwolnienia? Aby uniknąć sytuacji wątpliwych, przyda się nam wzór precyzyjnego wniosku o zwolnienie.

czytaj więcej »

Reprezentanci załogi są potrzebni do uzgadniania różnych kwestii, np. związanych z funduszem socjalnym, albo np. wprowadzeniem ruchomego czasu pracy. Mamy dużą dowolność, jeśli chodzi o wyłanianie takiej reprezentacji. Musimy jednak pamiętać o kilku zasadach.

czytaj więcej »

Zawierając umowę o praktykę absolwencką zwykle nie ryzykujemy uznania jej za umowę o pracę. Nawet jeśli jest wykonywana w warunkach „pracowniczych”. Jest ona szczególnie korzystna dla pracodawcy także z tego powodu, że nie narzuca konkretnej stawki minimalnej (może być nawet bezpłatna). Jednak jest też kilka ograniczeń. Sprawdźmy, z kim i na jakich warunkach można zawrzeć umowę o praktykę absolwencką?

czytaj więcej »

Mniejsze, ale różne kwoty proponują organizacje pracodawców i związkowcy. Jeśli nie przedstawią wspólnego stanowiska co do minimalnej stawki wynagrodzenia za pracę etatową, o jej wysokości zdecyduje rząd.

czytaj więcej »

Nowelizacja Kodeksu pracy przewidująca likwidację tzw. syndromu pierwszej dniówki została podpisana przez prezydenta. Zmiany mają ograniczyć sytuacje, w których pracownicy zatrudniani są bez podpisywania z nimi umowy o pracę.

czytaj więcej »

Pakiet o takiej nazwie przygotowało Ministerstwo Rozwoju. Przewidziano w nim nie tylko ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, ale również kilka zmian dla pracodawców, w tym z zakresu prowadzenia dokumentacji kadrowej. Sprawdźmy, na jakie – pozytywne dla siebie zmiany – mogą liczyć zakłady pracy.

czytaj więcej »

Podstawowym warunkiem uzyskania refundacji pensji wypłaconej niepełnosprawnemu pracownikowi z PFRON jest spełnienie tzw. efektu zachęty. Od 1 lipca 2016 r. pracodawca może uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego także wtedy, gdy jego niepełnosprawność powstała już w trakcie zatrudnienia u obecnego pracodawcy.

czytaj więcej »

Często w praktyce zdarza się, że pracownicy z wieloletnim stażem pracy otrzymują jedynie gwarantowane przez przepisy wynagrodzenie na poziomie minimalnym. Narusza to zasadę równego traktowania i niedyskryminacji pracowników mających dłuższy staż pracy w stosunku do osób nowo zatrudnionych – wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich, apelując do ministerstwa pracy o zmianę przepisów.

czytaj więcej »

Na równi z niezgodnym przeznaczeniem środków funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych będzie traktowane nieprzekazanie środków na ten fundusz. Obecnie drugi z tych przypadków nie wiąże się z sankcjami dla pracodawców zobowiązanych do prowadzenia ZFRON.

czytaj więcej »

Od 18 czerwca 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Ustawa wprowadza wiele nowych obowiązków – przede wszystkim dla pracodawców, którzy delegują pracowników do Polski.

czytaj więcej »

Konflikt podwładnych z pracodawcą na tle prawidłowości wypłacania wynagrodzeń czasami kończy się wizytą kontrolną z Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrola inspektora na skutek takiej skargi pracownika może przysporzyć firmie sporo kłopotów. Inspektor jest bowiem wyposażony w narzędzia prawne, które pozwalają wymóc na pracodawcy wypłatę wynagrodzeń w trybie znacznie szybszym, niż ma to miejsce przed sądem.

czytaj więcej »