WYDANIE ONLINE

Umowę terminową możemy zmienić w bezterminową na 3 sposoby. Po pierwsze: kończymy jedną umowę i zawieramy drugą. Po drugie: przekształcamy umowę aneksem bez jej kończenia. Ale wolno nam też… naruszyć limit np. 33 miesięcy, czyli spokojnie poczekać, aż umowa sama się przekształci. Kar za to nie przewidziano. Ale jak taka zmiana wpływa na zasady wypowiadania umowy i wydawania po niej świadectwa pracy? Wyjaśnia to nowe stanowisko Ministerstwa Pracy. Przy okazji stanowisko to precyzuje też, jak mamy liczyć limit 33 miesięcy.

czytaj więcej »

Pracodawca może  ustalić zasady korzystania przez pracowników ze służbowych komputerów i telefonów. Jednak niektóre rozwiązania niosą ryzyko naruszenia przepisów prawa pracy. Dotyczy to przykładowo zobowiązywania pracowników do regularnego odbierania telefonów po godzinach pracy. Jakie mogą być tego konsekwencje dla pracodawcy? Jak prawidłowo powierzać pracownikom komputery i telefony? Jak zadbać o to, aby pracownicy chronili poufne dane przetwarzane na służbowym sprzęcie? Jakie zapisy stosować w wewnętrznych procedurach dotyczących korzystania z takiego sprzętu?

czytaj więcej »

Jeśli pracownik nabywa urlop wypoczynkowy w danym roku, a potem kilka miesięcy jest na urlopie wychowawczym, nie zmniejszamy mu proporcjonalnie wypoczynku. Ale co innego jeśli jest na wychowawczym od początku roku. To tylko jedna z wielu wątpliwości, które ten tekst rozstrzyga.Ale to nie wszystko: przygotowaliśmy też tabele zawierające kilkaset obliczonych wymiarów urlopu proporcjonalnego dla różnych ułamków etatu i różnego stażu urlopowego. Sprawdź gotowe wymiary, uniknij błędów i oszczędź sobie obliczeń.

czytaj więcej »

Pracodawca, który w ramach świadczenia usług deleguje pracowników do Polski, będzie musiał zapewnić im minimalne warunki zatrudnienia. Określają je nowe przepisy. Dodatkowe obowiązki to: wyznaczenie osoby upoważnionej do kontaktów, składanie oświadczeń oraz przechowywanie i udostępnianie dokumentacji na wniosek PIP.

czytaj więcej »

Nowelizacja Karty Nauczyciela likwiduje obowiązek realizowania przez nauczycieli dwóch godzin tygodniowo w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz godziny w szkołach ponadgimnazjalnych.

czytaj więcej »

Zmiana zasad zatrudniania na stanowiskach profesora wizytującego i nadzwyczajnego oraz zmniejszenie częstotliwości ocen okresowych nauczycieli akademickich, pracowników naukowych instytutów PAN oraz instytutów badawczych. To tylko część zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach zlecenia oraz o świadczenie usług ma wynosić ponad 12 zł brutto (kwota ta zostanie dodatkowo zwaloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r.). Dotyczyć to będzie również samozatrudnionych (wykonujących działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce lub w państwach trzecich, czyli poza UE i EOG). Co jeszcze się zmieni?

czytaj więcej »

Część firm dotychczas niekontrolowanych jeszcze przez PIP będzie mogła liczyć na pierwszą kontrolę o charakterze instruktażowym – bez sankcji. Ale jest warunek: stwierdzone przez kontrolera nieprawidłowości nie mogą być rażące.

czytaj więcej »

Ewidencja czasu pracy to kluczowy dowód w sporze z pracownikiem o wynagrodzenie za pracę po godzinach. Dlatego w interesie pracodawcy jest prowadzenie jej z odpowiednią dbałością. Inaczej nieprawidłowości w dokumentacji rozliczeniowej czasu pracy mogą skazać firmę na przegraną przed sądem pracy. A brak ewidencji w ogóle znacząco poprawia sytuację procesową pracownika – jako dowód w sądzie może on wówczas przedstawić nie tylko zeznania świadków, ale i własne zapiski!

czytaj więcej »