WYDANIE ONLINE

Kodeks pracy nie precyzuje, jak prawidłowo wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Jednak z wiele wskazówek wynika  zorzecznictwa sądów. Podkreśla się w nim, że przyczyna wypowiedzenia powinna być rzeczywista i aktualna w momencie wręczania pisma zawierającego oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy. Musi onaponadto zostać sformułowana w sposób konkretny i jasny dla pracownika. A także powinna być na tyle istotna, aby uzasadniaćrozwiązanie umowy o pracę. Potwierdzają to takżenowsze wyroki, zapadłe w 2015 i 2016 roku.

czytaj więcej »

Warto wiedzieć, że wygranie takiej sprawy sądowej przez firmę nie jest niemożliwe – nawet wtedy, gdy łącząca strony umowa zlecenia czy o dzieło miał pewne cechy właściwe umowie o pracę. Podpowiadamy, jakich argumentów powinien użyć pracodawca, by obronić się przed uznaniem umowy cywilnoprawnej za stosunek pracy.

czytaj więcej »

Sejm rozpatrzy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada znaczące wydłużenie oraz ujednolicenie terminów na złożenie przez pracownika pisma zawierającego odwołanie do sądu pracy.

czytaj więcej »

Cudzoziemiec podróżujący służbowo po terenie Polski może mieć określony wyższy limit diety z tytułu podróży służbowej objętej zwolnieniem podatkowym niż polski pracownik – wskazał dyrektor warszawskiej izby skarbowej w interpretacji z 12 kwietnia 2016 r. (nr IPPB4/4511-53/16-4/MP). O jego wysokości decydują zagraniczne przepisy.

czytaj więcej »

Zatrudnieni, których czas pracy wynosi ponad 6 godzin na dobę, mają prawo do płatnej, 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Pracownicy często podkreślają, że czas ten – na ogół przeznaczany na spożycie posiłku – bywa niewystarczający. Niejednokrotnie postuluje się również wprowadzenie dodatkowych przerw np. dla osób, których dobowy wymiar czasu wynosi ponad 8 godzin na dobę. Jak do tych propozycji odniosło się ministerstwo pracy?

czytaj więcej »

Pojawił się nowy projekt w sprawie płacy minimalnej zleceniobiorcy. Ostatecznie zrezygnowano z wprowadzania obowiązkowej ewidencji godzin pracy zleceniobiorcy. Za to wprowadzono obowiązek płacenia zleceniobiorcy co najmniej raz w miesiącu. Nie będzie też sztywnej stawki płacy minimalnej 12 zł za godzinę – lecz ma ona być zmienna z roku na rok. Co jeszcze ma się zmienić?

czytaj więcej »

Rząd przygotowuje nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia. Zakłada ona, że pracujący sezonowo i krótkoterminowo cudzoziemcy będą musieli uzyskiwać zezwolenie na pracę. Zniknie możliwość powierzenia pracy wyłącznie na podstawie oświadczenia składanego przez pracodawcę.

czytaj więcej »

Pracownik może odpowiadać za mienie powierzone mu indywidualnie przez pracodawcę. Jednak w sklepach, aptekach, magazynach i tego typu placówkach częste jest także powierzanie określonego mienia w ramach odpowie dzialności wspólnej. Niektóre zasady obu trybów odpowiedzialności są podobne. Jednak jest też kilka odrębnych zasad, np. dotyczących inwentaryzacji czy dzielenia odpowiedzialności między poszczególne osoby. W tym tekście można znaleźć odpowiednie wzory, przykłady, wnioski z orzecznictwa SN i inne praktyczne wskazówki.

czytaj więcej »

Pytanie: Spółka A zatrudnia 98 pracowników, w tym 6 pracowników niepełnosprawnych i korzysta z SODiR. Czy jeśli w maju 2016 r. powstanie spółka B (zatrudnienie 10 osób) ze 100% udziałem dotychczasowej spółki, spółka A będzie mogła dalej korzystać z SODiR?

czytaj więcej »

W szkole działa od 2012 r. Społeczny Inspektor Pracy wybrany jednogłośnie przez pracowników. Otrzymuje z tego tytułu dodatek pieniężny. Jego kadencja upływa we wrześniu tego roku. Dyrektor jest bardzo zadowolony z jego pracy i chciałby jego kadencję przedłużyć o kolejne 4 lata. Problem jednak w tym, ze kadencja dyrektora upływa 31 sierpnia 2016 r. i nie wiadomo czy będzie dalej pełnił swoje stanowisko.Co może zrobić dyrektor aby zgodnie z prawem przedłużyć kadencję społecznego inspektora pracy? Czy taka kadencja wydłuża się automatycznie o kolejne 4 lata jeśli nie ma wniosków pracowników o odwołanie? Czy dyrektor może powinien zrobić przedwczesne wybory w terminie do sierpnia 2016 czyli jeszcze przed swoim odejściem?

czytaj więcej »

Pracodawca nie ma zupełnej swobody w dyscyplinowaniu niesumiennego pracownika. Może przywołać go do porządku tylko za pomocą określonych kar. Musi pamiętać o odpowiedniej procedurze ich nakładania. I – co bardzo ważne – o terminach. Omawiamy całą ścieżkę nakładania kar oraz przedstawiamy odpowiednie wzory.

czytaj więcej »

Kilkakrotnie już opisywaliśmy zmiany w zakresie urlopów macierzyńskich i rodzicielskich, które weszły w życie 2 stycznia 2016 r. Nowelizacja m.in. zlikwidowała dodatkowy urlop macierzyński, zwiększyła wymiar urlopu rodzicielskiego, zmieniła zasady wykorzystywania i udzielania urlopu rodzicielskiego itp. Ale nadal jest wiele problemów z prawidłowym wypełnianiem wniosków o urlopy macierzyńskie i rodzicielskie. Jaki wniosek zastosować? Co ma zawierać? Oto przykłady 7 najczęstszych przypadków z praktyki.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka jest od 1 września 2006 r. zatrudniona na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. 12 sierpnia 2011 r. uzyskała stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Nie została zatrudniona przez mianowanie, ponieważ nie istniały już warunki do zatrudnienia w/w nauczycielki w pełnym wymiarze zajęć - art. 10 ust. 5 pkt. 6 KN.W roku szkolnym 2011/2012 przejęła godziny za nauczyciela, który od 1 września 2011 r. do 30 czerwca 2012 r. przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. W związku ze zmianami organizacyjnymi zawarła porozumienie na mocy, którego od 1 września 2012 r. do 31 sierpnia 2013 r. miała mieć zmniejszony wymiar czasu pracy i wynagrodzenie. Takie same porozumienia strony zawarły jeszcze na rok szkolny 2013/2014 i 2014/2015.Następnie, 22 maja 2015 r. na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela wypowiedziano nauczycielce umowę o pracę (ze skutkiem na 31 sierpnia 2015 r.), z powodu zmniejszenia liczby godzin przedmiotu uniemożliwiające dalsze zatrudnienie. Wkrótce potem, 25 czerwca 2015 r., nauczycielka przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z ciążą na okres do 22 lipca 2015 r. Dyrektor cofnął więc wypowiedzenie. Czy od 1 września 2015 r. nauczycielka powróciła do zatrudnienia na pełny etat z pełnym wynagrodzeniem?Nauczycielka urodziła dziecko 15 lutego 2016 r. Udzielono jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego do 12 lutego 2017 r. Jeżeli nauczycielka chciałaby  zrezygnować z z urlopu rodzicielskiego i powrócić do pracy, czy można nie uwzględnić wniosku, ponieważ nie jest to niemożliwe ze względu na brak godzin.? Kiedy należy rozwiązać ponownie umowę o pracę z tą nauczycielką? Czy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego? I z jakim dniem: czy po wykorzystaniu urlopu uzupełniającego za 2015 r. - 42 dni i za 2016 r. - 9 dni? Czy nauczycielka może wnioskować o urlop wychowawczy?

czytaj więcej »

Pytanie: W kwietniu 2016 roku planujemy zatrudnić pracownika na kolejną umowę o pracę na czas określony (przed zmianą przepisów osoba ta dwukrotnie była u nas zatrudniona na podstawie umów tego typu, a ostatnio pracowała na zastępstwo). Obecnie byłoby to zatrudnienie związane z realizacją programu 500+. Zastanawiam się, czy można to zapisać w umowie i wtedy nie liczyć takiej umowy do limitów?

czytaj więcej »