WYDANIE ONLINE

Nowy limit 33 miesięcy trwania zatrudnienia na podstawie umów terminowych obejmuje też umowy zawarte w starym stanie prawnym (z tym, że 33 miesiące są wówczas liczone od 22 lutego 2016 r.). Jeśli więc takie umowy naruszą limit, zatrudnienie przekształci się w bezterminowe. Chyba, że wystąpi któryś z wyjątków wskazanych w przepisach.

czytaj więcej »

Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone mu przez pracodawcę jest dość duża (np. odpowiada on nie tylko za rzeczywistą stratę ale i utracone korzyści). Jednak aby zaistniała potrzeba spełnić kilka warunków, przede wszystkim prawidłowo powierzyć mienie i umożliwić pracownikowi rzeczywiste sprawowanie nadzoru nad nim. Na przykład powierzając laptop zapewnić zamykaną na klucz szafkę.

czytaj więcej »

Jeśli rozkład czasu pracy pracowników jest stały (np. zapisany w regulaminie pracy), nie trzeba cyklicznie ogłaszać rozkładów na poszczególne okresy rozliczeniowe lub ich części. Jednak system zmianowy w większości przypadków będzie już wymagał cyklicznego ogłaszania indywidualnych rozkładów na poszczególne okresy. Nie znaczy to jednak, że cyklicznie trzeba tworzyć rozbudowane grafiki. Wiele da się uprościć. Można np. w regulaminie pracy sztywno określić godziny poszczególnych zmian, a w cyklicznych rozkładach podawać jedynie, która grupa pracowników obsadza konkretną zmianę.

czytaj więcej »

Nowelizacja Kodeksu pracy nie zmieniła okresów wypowiedzenia umowy na okres próbny. Umowa taka nie jest również wliczana do nowych limitów umów terminowych (do limitu 3 umów i limitu 33 miesięcy ich trwania). Za to ustawodawca ustalił, że taką umowę można zawrzeć ponownie w przypadku zatrudniania pracownika do pracy innego rodzaju, a nawet do pracy tego samego rodzaju ale po co najmniej 3-letniej przerwie.

czytaj więcej »