WYDANIE ONLINE

Obowiązujące od 22 lutego 2016 r. dwa limity umów terminowych (3 umów i 33 miesięcy trwania stosunku pracy nawiązanego na ich podstawie) obejmą częściowo także umowy zawarte przed tym dniem. Sprawę komplikują też dłuższe przerwy między umowami, które dotąd „zerowały” limit, a wkrótce nie będą już miały znaczenia. Oto przykłady i schematy, które pomogą stosować nowe zasady w przypadku umów i przerw przypadających na przełomie starych i nowych zasad.

czytaj więcej »

W dniu 22 lutego 2016 r. wszyscy pracownicy zatrudnieni na zastępstwo przechodzą automatycznie z 3-dniowego na 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Trzeba to odnotować w informacji o warunkach zatrudnienia. Natomiast w przypadku umów na czas określony trwających w tym dniu na ogół zmiana informacji będzie wymagana dopiero po kilku miesiącach. Jeśli jednak informacja odsyła do przepisów, zmiana będzie konieczna od razu.

czytaj więcej »

Kodeks pracy przewiduje sytuacje, w których pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej pracy. I wówczas pojawia się pytanie – co z treścią umowy o pracę, czy konieczny jest aneks i co z wynagrodzeniem. Przydadzą się też określone dokumenty. Proponujemy gotowe wzory pism kierowanych do pracowników, którzy muszą zostać  przeniesieni do innej pracy i praktyczne wskazówki w tym temacie.

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie o zmiany w umowach terminowych, które wchodzą w życie 22 lutego 2016 r. Czy jak mam np. umowę do prac sezonowych, ale zupełnie nie zależy mi na tym by ona była wyłączona z limitowania, to też będę musiała mimo wszystko wpisać w umowie informację o celu jej zawarcia tzn., że to „umowa zawarta w celu wykonywania prac sezonowych”? Tego typu umowy zawieramy na krótkie okresy i najczęściej tylko dwukrotnie z jednym pracownikiem, więc umowy te nie naruszą ani limitu 33 miesięcy ich trwania ani limitu 3 umów.

czytaj więcej »

Pytanie: Jaki okres wypowiedzenia będzie miał zastosowanie w przypadku umów zawartych na czas określony trwających 22 lutego 2016 r., w których zawarto klauzulę o 2-tygodniowym wypowiedzeniu? Czy od 22 sierpnia 2016 r. wszystkie te umowy będą miały miesięczny okres wypowiedzenia, a od 22 września 2019 r. – 3-miesięczny? Jak liczyć staż pracy do ustalenia długości okresu wypowiedzenia umów trwających w dniu wejścia w życie przepisów – czy od 22 lutego 2016 r.? Czy w umowach o pracę zawartych na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy zawartych od 22 lutego 2016 r. nadal zawiera się klauzulę o 2-tygodniowym wypowiedzeniu (tak jak obecnie), jeśli taka jest wola stron, czy z mocy prawa umowy te mają okres wypowiedzenia miesięczny (jeśli zostaną oczywiście zawarte na okres dłuższy niż 6 miesięcy)? Czy po 6 miesiącach pracownik winien otrzymać informację o zmianie długości okresu wypowiedzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Dnia 27 listopada 2015 r. wysłaliśmy do pracownika oświadczenie o rozwiązaniu umowy w trybie dyscyplinarnym. Pracownik jest zatrudniony na czas określony do 8 grudnia 2015 r. Czy jeśli pracownik nie odebrał dyscyplinarki przed 8 grudnia, to umowa rozwiązała się z upływem czasu, na jaki była zawarta?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy limit 33 miesięcy wpłynie na obowiązek wystawiania świadectwa pracy raz na 24 miesiące, czy nowelizacja niczego w tej materii nie zmieni?

czytaj więcej »

Firma zatrudniająca pracownika mającego dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, może zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 101[2] kp). Niezbędne elementy takiej umowy to zakres zakazu konkurencji (art. 101[1] § 1 kp), okres obowiązywania tego zakazu oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy. Po zawarciu umowy o zakazie konkurencji zdarza się, że strony przestają się wywiązywać ze swoich zobowiązań bądź cele, dla których umowa została zawarta, przestają mieć dla nich znaczenie. Zobowiązania określone w umowie mogą wówczas przestać obowiązywać wcześniej. Niekiedy konieczne jest, aby możliwość taka była przewidziana w samej umowie o zakazie konkurencji, dlatego warto mieć to na względzie już przy formułowaniu jej treści.

czytaj więcej »

Z tą porą roku wiążą się specyficzne zadania oraz obowiązki pracodawców. Przypomina o nich Państwowa Inspekcja Pracy.

czytaj więcej »

Kontrola stosowania nowych przepisów o umowach terminowych będzie jednym z zadań inspekcji pracy w 2016 roku. Oprócz tego PIP bacznie przyjrzy się prawidłowości zawierania umów cywilnoprawnych, problematyce zawierania i rozwiązywania stosunku pracy oraz czasu pracy.

czytaj więcej »

Od 2 stycznia 2016 r. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin lub 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Zmiana w tym uprawnieniu polega na tym, że można je wykorzystać nie tylko w dniach, ale także w godzinach.

czytaj więcej »

Pracownicy, których wynagrodzenie równe jest płacy minimalnej, otrzymali w tym roku 100 zł podwyżki. Chociaż zmiana ta wynika wprost z przepisów, musi być zakomunikowana pracownikom. Jak tego dokonać – czy należy zawrzeć aneks do umowy, czy wystarczy pisemna informacja?

czytaj więcej »

Jeśli umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy będzie musiał potwierdzić mu na piśmie podstawowe ustalenia dotyczące umowy – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który został przekazany przez resort pracy do konsultacji społecznych.

czytaj więcej »

2 stycznia 2016 r. weszła w życie tzw. ustawa rodzinna, która likwiduje dodatkowy urlop macierzyński. Jak ma zatem postąpić pracodawca, jeśli pracownica zawnioskowała o ten urlop w łączonym wniosku o wszystkie urlopy rodzicielskie?

czytaj więcej »

Na drugą połowę 2016 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzenie przepisów ustanawiających minimalną stawkę godzinową dla umów zleceń. Jej wysokość ma zostać ustalona na poziomie 12 zł za godzinę pracy.

czytaj więcej »