WYDANIE ONLINE

Pracownica w ciąży oraz pracownica lub pracownik korzystający z urlopów związanych z rodzicielstwem są chronieni przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę. Jednak ochrona ta została zróżnicowana. Na urlopie wychowawczym jest osłabiona w przypadku zwolnień z przyczyn niedotyczących pracownika w zakładach zatrudniających co najmniej 20 osób. Natomiast na urlopie macierzyńskim okazuje się bardzo silna. Nowelizacja Kodeksu pracy wchodząca w życie 2 stycznia 2016 r. wyraźnie obejmuje silną ochroną także urlop rodzicielski oraz ojcowski.

czytaj więcej »

Prowadzenie firmowej dokumentacji w formie elektronicznej to wygoda i oszczędność. Jednak nie wszystkie dokumenty mogą być przechowywane wyłącznie w tej formie.  Cześć dokumentów przechowywanych w teczkach osobowych pracowników musi być bowiem prowadzona w formie papierowej.  Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby takie akta prowadzić równolegle w systemie informatycznym. Jeśli pracodawca decyduje się na takie rozwiązanie, warto, aby uregulował prowadzenie akt osobowych pracowników w wewnętrznych przepisach firmowych.

czytaj więcej »

 W przypadku pracowników mobilnych (np. serwisantów instalatorów, kierowników regionalnych, akwizytorów itd.) przejazd do miejsca wykonania ich zadań stanowi nieodzowny element realizacji określonego rodzaju pracy. Dlatego nie można ich czasu pracy ograniczać tylko do wykonywania czynności „na miejscu”. Potwierdził to niedawny wyrok TSUE z 10 września 2015 r. w sprawie TYCO (C-266/14).

czytaj więcej »

Plan urlopów – poza jedną sytuacją – nie jest dokumentem obowiązkowym. Może jednak być bardzo przydatny w dyscyplinowaniu pracowników do korzystania z urlopów, zwłaszcza zaległych. Pomaga też przewidzieć z wyprzedzeniem nieobecności pracowników. Jego zapisy są bowiem zasadniczo wiążące dla obu stron. Choć są przypadki, gdy ostateczny termin urlopu będzie inny niż wskazany w planie.

czytaj więcej »

Pytanie: Zawieramy z pracownikiem umowę na okres próbny od 1 grudnia 2015 r. do 29 lutego 2016 r. Ile po niej będziemy mogli zawrzeć umów na czas określony – i jakiej długości?

czytaj więcej »

Pytanie: Wręczyliśmy pracownikom porozumienia o przejęciu części zakładu pracy przez innego pracodawcę. Dwóch naszych pracowników miało pracować pod dyrekcją innej placówki na naszych warunkach. Jednak okazało się, że do tego przejścia nie doszło i pracownicy zostali u nas. Czy musimy ich informować na piśmie, że nadal są naszymi pracownikami, wręczyć im wypowiedzenie tamtych warunków, czy po prostu zniszczyć poprzednie pisma? Być może w przyszłości dojdzie do przejścia części zakładu i ci pracownicy jednak przejdą do drugiej placówki.

czytaj więcej »

Pytanie: Zawarliśmy umowę na zastępstwo innego nieobecnego pracownika. Umowę podpisano bezterminowo, na okres do dnia powrotu osoby zastępowanej. Co się dzieje, w przypadku gdy pracownik zastępowany rozwiązuje umowę bez powrotu do pracy? Czy umowa zastępcy kończy się sama, czy trzeba ją wypowiedzieć? A może przekształca się sama w inną umowę, np. na czas nieokreślony?

czytaj więcej »

Pytanie: W umowie na czas określony wpisano możliwość jej wypowiedzenia za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Czy w związku z nowelizacją Kodeksu pracy trzeba będzie wprowadzać aneksem do umów o pracę zapis o tym, że okresy wypowiedzenia zmieniają się (już nie są sztywno 2-tygodniowe, ale zależą od stażu pracy pracownika)?

czytaj więcej »

Odprawa pośmiertna jest jednym z ostatnich świadczeń, jakie pracodawca wypłaca w związku z zatrudnieniem pracownika. Otrzymują ją członkowie jego rodziny. Obliczenie odprawy i ustalenie kręgu uprawnionych należy do pracodawcy i nie zawsze będzie to łatwe. Przykładowo: Czy trzeba wypłacać odprawę, gdy pracownik zmarł wyniku wypadku przy pracy, który spowodował z własnej winy? Albo: Czy żona zmarłego pracownika ma prawo do odprawy po nim, gdy małżonkowie byli w separacji? Wyjaśniamy najczęściej pojawiające się wątpliwości pracodawców.

czytaj więcej »

Czy pracodawca może rozszerzyć treść umowy terminowej zawieranej obecnie o zapis dotyczący przyczyn jej zawarcia, jeśli wie, że będzie ona wyłączona spod nowych limitów? W jaki sposób nowe zapisy będzie trzeba wprowadzić do umów na czas określony trwających 22 lutego 2016 r.?

czytaj więcej »

Od 22 lutego 2016 r. obowiązuje zmieniony wzór umowy o pracę. Zmiana wynika z nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie zawierania umów terminowych (m.in. likwidacja umowy na czas wykonania określonej pracy i obowiązek podawania przyczyny zawarcia umowy na czas określony, która nie podlega nowy limitom 3 umów i 33 miesięcy).

czytaj więcej »

Zmieniające się w lutym 2016 roku przepisy dotyczące zawierania umów na czas określony przewidują kilka wyjątków, w których nowe limity terminowego zatrudnienia nie będą miały zastosowania. Jak należy je rozumieć i kto zdecyduje, czy dane przesłanki uzasadniają ponadlimitowe zatrudnienie na czas określony?

czytaj więcej »

Od 22 lutego 2016 r. wynagrodzenie za okres nieświadczenia pracy przez pracownika w okresie wypowiedzenia pracodawcy muszą obliczać jak wynagrodzenie urlopowe.

czytaj więcej »

W 2016 roku osoba wykonująca dwie takie same lub różne umowy cywilnoprawne jest objęta obligatoryjnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z obu tytułów, jeśli łączna podstawa wymiaru składek emerytalnej i rentowych ze zlecenia jest niższa od kwoty minimalnej płacy.

czytaj więcej »

W 2016 roku odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych pozostają na niezmienionym poziomie z 2011 roku. W placówkach oświatowych fundusz będzie naliczany z uwzględnieniem kwoty bazowej z 1 stycznia 2012 r.

czytaj więcej »