WYDANIE ONLINE

Zleceniobiorca będzie musiał zadeklarować płatnikowi, czy ma równoległą umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem, a jeśli tak – to czy przychód osiągany z tej równoległej umowy jest równy czy niższy od płacy minimalnej. Pomyłka w tym zakresie będzie oznaczała konieczność korekty rozliczenia (zarówno wtedy, gdy zleceniobiorca został ubezpieczony, choć nie powinien, jak i wówczas, gdy nie podlegał składkom, choć musiał). Poza tym, nie zawsze będzie możliwe precyzyjne ustalenie dochodu – np. w przypadku stawki godzinowej. Możemy więc spodziewać się wzrostu liczby przypadków, gdy ZUS będzie nakazywał dokonanie korekty.

czytaj więcej »

Wykonywanie pracy w stanie nietrzeźwym, albo spożywanie alkoholu na terenie zakładu (lub w innym miejscu wykonywania obowiązków służbowych) zwykle jest kwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Pracownikowi grozi za to zwolnienie dyscyplinarne. Szczególna odpowiedzialność ciąży także na kierownikach, którzy nie mogą przymykać oczu na przypadki spożywania czy wnoszenia alkoholu do pracy.Zdarzają się jednak wyjątki, gdy niewielka ilość alkoholu, spożywana po godzinach w kulturalnych warunkach i bez incydentów nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowników. Jeden z takich wyjątków wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2015 r., sygn.. akt I PK 120/15.

czytaj więcej »

Pracownik-ojciec będzie mógł wykorzystać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego aż do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy, albo do upływu 24 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji o przysposobieniu dziecka. Ponadto, urlop ojcowski będzie można podzielić na 2 części. Wzmocniono także ochronę przed rozwiązaniem stosunku pracy. Wszystkie te zmiany wchodzą w życie 2 stycznia 2016 roku.

czytaj więcej »

Co najmniej 3/5 wymiaru czasu pracy radca prawny może przepracować poza zakładem. Ma to wiele konsekwencji w praktyce, np. w zakresie ewidencjonowania czasu pracy lub urlopu wypoczynkowego. Pracodawca może wprowadzić w ewidencji czasu pracy osobne oznaczenia dla czasu pracy radcy prawnego w siedzibie pracodawcy i czasu poświęconego na załatwianie spraw poza nią. Natomiast urlopu wypoczynkowego udziela się radcy prawnemu na dni będące dla niego dniami pracy − czyli zarówno na dni pracy w siedzibie pracodawcy, jak i na dni pracy poza nią.

czytaj więcej »

Pytanie: Z dniem 1 października 2015 r. zatrudniliśmy 23 osoby. W informacji o warunkach zatrudnienia i uprawnieniach pracowniczych wpisano, że od 1 października do 31 grudnia 2015 r. pracownikom przysługuje 7 dni urlopu wypoczynkowego (w proporcji za 3 miesiące). Po dostarczeniu świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy okazało się, że większość pracowników w bieżącym roku wykorzystała 20 dni urlopu, czyli do wykorzystania pozostaje 6 dni. Czy obecny pracodawca może udzielić pracownikom 7 dni urlopu do końca roku (chociaż wtedy łącznie w 2015 r. wykorzystają po 27 dni), czy należy skorygować informację o warunkach zatrudnienia i uprawnieniach pracowniczych. A jeśli tak, to w jaki sposób?

czytaj więcej »

Pytanie: Pierwsza umowa na czas określony kończy się 10 lutego 2016 r. Po niej będzie zawarta kolejna umowa na czas określony. Jak będzie traktowana ta umowa i jaki okres wypowiedzenia będzie ją obowiązywał? A gdyby umowa do 10 lutego 2016 r. była już drugą umową na czas określony pod działaniem obecnych przepisów?

czytaj więcej »