WYDANIE ONLINE

Oprócz przedłużenia okresu, w jakim można skorzystać z urlopu wychowawczego wprowadzona będzie także zasada, że oboje rodzice będą mogli korzystać z tego urlopu wspólnie przez nieograniczoną ilość czasu (a nie tylko przez 4 miesiące). Jednak wymiar ich urlopu wychowawczego po zsumowaniu nie będzie mógł przekraczać 36 miesięcy. Wszystkie te zasady będą obowiązywały już 2 stycznia 2016 r., czyli w dniu wejścia w życie nowelizacji „rodzinnej” Kodeksu pracy.

czytaj więcej »

Jeśli pracodawca ciężko narusza podstawowe obowiązki wobec pracownika, ten ostatni może zwolnić się bez wypowiedzenia i jeszcze zażądać odszkodowania. Mało tego, pracownik może w takiej sytuacji dodatkowo domagać się od pracodawcy odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 2 lipca 2015 r., sygn. III PZP 4/15.

czytaj więcej »

Pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni, natomiast zleceniobiorca po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Okres wyczekiwania (oczekiwania) na prawo do zasiłku w przypadku zleceniobiorcy jest zatem dłuższy. To tylko jedna z wielu różnic w rozliczaniu choroby między zleceniobiorcami a pracownikami.

czytaj więcej »

Od lipca 2016 roku pracodawca będzie mógł otrzymać dofinansowanie do pensji niepełnosprawnego pracownika, który orzeczenie o niepełnosprawności uzyskał w trakcie zatrudnienia.

czytaj więcej »

Z tej formy rozliczania czasu pracy najchętniej korzystają pracodawcy zatrudniający od 50 do 249 pracowników, czyli tzw. średnie firmy. A jeśli chodzi o branże, które szczególnie polubiły rozwiązania, jakie daje zatrudnienie w elastycznym czasie pracy, to prym wiodą tutaj firmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym, handlem i usługami związanymi z naprawami oraz budownictwem.

czytaj więcej »

Pracodawca, jako płatnik podatku PIT, nie jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od wartości drobnych upominków rzeczowych, które przekazuje zatrudnionym w celu ich lepszej identyfikacji z wizerunkiem firmy. Tak rozstrzygnęło ministerstwo finansów, korygując wcześniejsze stanowisko poznańskiej izby skarbowej.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2015 r. od przychodów osiąganych przez członków rady nadzorczej opłaca się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Oskładkowanie obejmuje także wyrównanie wynagrodzenia, które po zmianie przepisów, wypłacane jest za lata poprzednie – potwierdził ZUS w październikowej interpretacji.

czytaj więcej »

Godzinowy urlop to żaden wypoczynek – stwierdza ministerstwo pracy. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym nieobejmującym pełnej dniówki tylko wtedy, gdy urlop, jaki pozostał mu do wykorzystania nie wystarczy na cały dzień. W innych przypadkach jest to niedopuszczalne i tak ma zostać – resort pracy uważa, że zmiany w tym zakresie są zbędne.

czytaj więcej »

Nie wszystkie zmiany w prawie pracy, które dotąd wpłynęły do Sejmu, zostaną wprowadzone. Udało się wprowadzić m.in. zmiany w urlopach i uprawnieniach rodzicielskich, tzw. elastyczny czas pracy oraz nowe zasady zawierania umów terminowych. A które planowane zmiany w prawie pracy nie miały tyle szczęścia i nie przeszły z powodzeniem sejmowego procesu legislacyjnego? 

czytaj więcej »

Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje objęcie zatrudnionych na tzw. śmieciówkach ochroną zbliżoną do tej, jaka przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie Kodeksu pracy.

czytaj więcej »