WYDANIE ONLINE

Dodatkowy urlop macierzyński będzie zlikwidowany. W zamian wydłużony będzie maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego. Ten ostatni będzie można wziąć niekoniecznie w całości tuż po urlopie macierzyńskim – przynajmniej połowę będzie można wykorzystać później, aż do zakończenia roku, w którym dziecko kończy 6 lat. Poszerzono także możliwość przejęcia urlopu macierzyńskiego nie tylko dla ojców, ale także – co jest nowością – dla innych członków rodziny.

czytaj więcej »

Pytanie: Zwolniony pracownik wyrokiem sądu z 30 czerwca 2015 r. został przywrócony do pracy. Czy należy pracownikowi wypłacić trzynastą pensję za 2013 r. od września do grudnia i za cały rok 2014 rok?

czytaj więcej »

Pytanie: W 2013 roku pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, a po zakończeniu umowy wręczono mu świadectwo pracy. Pracownik odwołał się do sądu pracy i wyrokiem sądu z dnia 30 czerwca 2015 roku  został przywrócony do pracy. Co robimy z tamtym świadectwem z 2013 roku? Czy piszemy pismo do pracownika i o jakiej treści?

czytaj więcej »

Od 22 lutego 2016 r. Kodeks pracy będzie wyraźnie stanowił, że pracodawca ma prawo jednostronnie, bez zgody pracownika zwolnić tego ostatniego z obowiązku pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W zamian podwładny zwolniony z obowiązku pracy zachowa za ten okres prawo do wynagrodzenia.Zwolnienie z obowiązku pracy to jednak tylko jeden z czterech sposobów przyspieszenia rozstania z pracownikiem. Inne to: porozumienie rozwiązujące umowę o pracę, porozumienie skracające okres wypowiedzenia oraz – możliwe tylko w niektórych przypadkach – jednostronne skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę.

czytaj więcej »

System równoważny można łączyć z pracą zmianową albo z tzw. ruchomym czasem pracy. Można też zgodzić się na indywidualny rozkład czasu pracy w systemie równoważnym. Nie wolno natomiast łączyć go np. z zadaniowym systemem czasu pracy.Trzeba też pamiętać o obowiązku tworzenia rozkładów i ogłaszania ich z tygodniowym wyprzedzeniem. 

czytaj więcej »

Pracownik ma umowę na okres próbny do 14 sierpnia 2015 r. Czy w świetle wchodzących zmian w Kodeksie pracy możemy następną umowę zawrzeć na 2 lata? Co po tych 2 latach – czy trzeba zawrzeć umowę na czas nieokreślony? Do tej pory praktykowaliśmy kolejne: umowę na okres próbny, dwie umowy na czas określony po 2 lata i umowa na czas nieokreślony. Jak traktować pierwszą umowę na czas określony 2 lat, która kończy się 31 stycznia 2017 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Dnia 15 października 2015 zatrudnimy pracownika specjalistę ds. eksportu. Osoba ta pracuje na podobnym stanowisku w innej firmie, zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy ma wydane przed 1 kwietnia 2015. Czy będziemy musieli kierować go na wstępne badania lekarskie, czy wystarczą badania od poprzedniego pracodawcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Jeżeli zakład pracy nie zwolni pracownika po 3 miesiącach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, to czy może to zrobić później, np. po 7 miesiącach choć pracownik ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres 12 miesięcy? Jaka wtedy podstawa prawna?

czytaj więcej »