WYDANIE ONLINE

Strony będą mogły wypowiedzieć każdą bez wyjątku umowę na czas określony zawartą od momentu wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy (czyli od 22 lutego 2016 r.). Nie będzie już w tym celu potrzebna umowna klauzula o wypowiedzeniu. Za to okresy wypowiedzenia umów terminowych będą takie, jak w przypadku umów na czas nieokreślony, czyli zostaną uzależnione od zakładowego stażu pracy konkretnego pracownika. Będzie to dotyczyło także umów na zastępstwo.

czytaj więcej »

Pracodawcy często oczekują od pracowników - zwłaszcza od kadry kierowniczej – zgłaszania niestandardowych, racjonalizatorskich rozwiązań. Często gwarantują w zamian dodatkowe wynagrodzenie. Aby uniknąć sporów w tym zakresie – i w rezultacie nie zniechęcić pracowników – warto zadbać, aby korzystanie z innowacyjnych pomysłów podwładnych przybrało zorganizowaną formę. Opłaca się więc wprowadzić regulamin racjonalizacji.

czytaj więcej »

W przypadku gdy pracownik przyjdzie do pracy w kolejnym dniu na wcześniejszą godzinę niż w poprzednim dniu, uważa się, że podjął pracę w kolejnej dobie pracowniczej. Powstają więc nadgodziny, które trzeba zrekompensować. Poza tym nadgodzin nie wolno planować, a więc takiej pracy nie można przewidzieć w rozkładzie (może wystąpić tylko w nieplanowanych przypadkach). Wszystkie te ograniczenia nie mają jednak znaczenia, gdy pracodawca wprowadzi tzw. ruchomy czas pracy.Należy jedynie pamiętać o prawidłowej procedurze jego wprowadzania. Choć bowiem minęły 2 lata, odkąd można stosować ruchomy czas pracy, to inspekcja pracy wciąż odnotowuje liczne błędy pracodawców w tym zakresie.

czytaj więcej »

Przy niektórych zawodach nie trzeba już będzie zdawać egzaminów czy legitymować się wyższym wykształceniem magisterskim lub kilkuletnią praktyką. 27 sierpnia br. prezydent podpisał tzw. trzecią transzę deregulacji zawodów. Ułatwia ona dostęp m.in. do profesji rzecznika patentowego, tłumacza przysięgłego i maklera giełdowego.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2016 r. dofinansowanie do czesnego za żłobek lub przedszkole dziecka pracownika ze środków obrotowych pracodawcy będzie korzystało ze zwolnienia podatkowego. Pracodawcy natomiast zyskają możliwość wliczenia tych świadczeń, a także środków przeznaczonych na utworzenie i prowadzenie przyzakładowych klubów dziecięcych, żłobków i przedszkoli, w koszty.

czytaj więcej »

Każdy z pracodawców prędzej lub później staje przed koniecznością przesunięcia do innej pracy już zatrudnionych pracowników. Czasem wymaga to wypowiedzenia warunków pracy, co może skończyć się w skrajnych przypadkach odejściem pracownika albo koniecznością wypłaty odszkodowania, gdy firma popełni błędy, dokonując wypowiedzenia. Można jednak tak ukształtować umowy o pracę i korzystać z ułatwień, które daje Kodeks pracy, aby wypowiedzenie zmieniające okazało się potrzebne tylko wyjątkowo.

czytaj więcej »

Długość okresu wypowiedzenia to jedno. Drugą i dużo bardziej problematyczną rzeczą jest wskazanie początkowej daty, od której należy liczyć bieg okresu wypowiedzenia lub połowę okresu wypowiedzenia zmieniającego, przed upływem której pracownik musi poinformować, że nie przyjmuje nowych warunków.

czytaj więcej »

Zanim nauczyciel zostanie zatrudniony, dyrektor szkoły musi odebrać od niego aktualne zaświadczenie o niekaralności z KRK. Także wtedy, gdy między kolejnymi umowami zawieranymi z nauczycielem nie było przerwy. Obowiązek ten dotyczy zatem każdorazowego nawiązania stosunku pracy z nauczycielem.

czytaj więcej »

Od 1 września 2015 r. już kolejny rok z rzędu nauczyciele otrzymują wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak w latach ubiegłych. Pensja nauczyciela stażysty nie wyniesie więcej niż 2.265 zł, a nauczyciela kontraktowego – 3.109 zł.

czytaj więcej »

To kolejna grupa osób, obok m.in. sędziów i prokuratorów, którą Kodeks pracy wyłącza spod regulacji zakładowego układu zbiorowego.

czytaj więcej »

Od 2 stycznia 2016 roku znowelizowany Kodeks pracy da pracownikowi wybór. Będzie on mógł skorzystać ze zwolnienia opiekę nad dzieckiem w postaci pełnych dniówek roboczych, albo w wymiarze godzinowym. Jeśli wybierze drugą opcję, będzie mógł skorzystać z tego zwolnienia na część dnia – np. tylko na 2 godziny (wówczas zostanie mu jeszcze do wykorzystania 14 godzin). Godzinowe korzystanie ze zwolnienia może jednak być mniej opłacalne w przypadku niepełnoetatowców – gdyż liczba godzin zwolnienia będzie wówczas zależna od wymiaru etatu.

czytaj więcej »