WYDANIE ONLINE

Jeśli pracodawca nawet przed wejściem w życie zmian w przepisach zawrze zbyt długą umowę na czas określony, umowa ta przekształci się w zatrudnienie bezterminowe. Nowy limit 33 miesięcy będzie bowiem dotyczył także umów zawartych przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Jedyną „ulgą” będzie fakt, że 33 miesiące będą liczone dopiero od momentu wejścia w życie zmian. Tak wynika z uchwalonej już przez Sejm i Senat oraz podpisanej przez Prezydenta nowelizacji Kodeksu pracy. Choć zacznie ona obowiązywać dopiero za pół roku, to warto już teraz sprawdzić, jak będzie działała na nowe (a czasem także obecne) umowy.

czytaj więcej »

Im mniej cech stosunku pracy zawiera umowa cywilnoprawna, tym jest bezpieczniejsza. Przy czym bardzo wiele zależy od praktyki stosowania umowy. Nowe orzecznictwo SN dostarcza w tym względzie kolejnych wskazówek. Na przykład w jednym z niedawnych orzeczeń Sąd Najwyższy uznał, że jeśli zleceniobiorca nie musi uzyskiwać zgody „przełożonego” na wyjście z zakładu, jest to ważny argument przeciwko uznaniu umowy zlecenia za umowę o pracę. Z kolei w innym wyroku SN zakwestionował umowę zlecenia zawartą wprawdzie z inną firmą, ale do wykonywania pracy u własnego pracodawcy i dokładnie tego samego rodzaju, co na umowę o pracę.

czytaj więcej »

Gdy pracownik otrzyma wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy ma czas do połowy okresu wypowiedzenia na ewentualne odrzucenie nowych warunków. W razie ich odrzucenia umowa rozwiąże się, a w przypadku braku reakcji pracownika – warunki zmienią się po upływie okresu wypowiedzenia. Powstało jednak pytanie, jak liczyć połowę okresu wypowiedzenia. Nowe stanowisko inspekcji pracy oraz nowe wyroki mogą skorygować w tym zakresie dotychczasową dominującą interpretację.

czytaj więcej »

W przypadku, gdy pracownik otrzymuje wezwanie do stawienia się w sądzie lub przed organem administracji czy np. policji (wszystko jedno w jakim charakterze), pracodawca musi udzielić mu zwolnienia od pracy na czas obejmujący stawienie się i niezbędne dojazdy. Zwolnienie to jest niepłatne. W wielu przypadkach pracownik może jednak domagać się od sądu czy urzędu zwrotu utraconych zarobków. W tym celu pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi odpowiednie zaświadczenie o utraconych zarobkach.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można jeszcze zawrzeć umowę na czas wykonywania określonej pracy? Czy można przewidzieć w takiej umowie możliwość jej rozwiązania za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Kiedy należy wydać świadectwo pracy po takiej umowie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik uzyskał uprawnienia emerytalne. W związku z tym złożył prośbę o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Czy w pkt 3 świadectwa pracy należy wpisać, że stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron w związku z uzyskaniem uprawnień emerytalnych? Czy w świadectwie pracy należy wpisać, że pracownikowi zostanie wypłacona odprawa?

czytaj więcej »