WYDANIE ONLINE

Przepisy nie nakazują wprost zaliczać czasu podnoszenia kwalifikacji przez pracowników (czyli szkoleń albo studiów) do czasu pracy – jeśli odbywają się poza godzinami pracy. Niemniej jednak, jeśli pracodawca nakazuje pracownikowi wzięcie udziału w szkoleniu, część inspektorów PIP uważa, że należy wliczać czas jego odbywania do czasu pracy. Co innego, gdy pracodawca jedynie zgadza się na wzięcie udziału w szkoleniu albo tylko zachęca do jego odbycia. Nie stanowi ono wówczas czasu pracy, nie powoduje nadgodzin, a jeśli odbywa się w weekend – nie wymaga oddania w zamian innego dnia wolnego.

czytaj więcej »

Proszę o informację, w której części akt osobowych powinniśmy umieścić umowę przedwstępną, którą przed podpisaniem właściwej umowy o pracę zawarliśmy z kandydatem do pracy.

czytaj więcej »

W poprzednim wydaniu opisywaliśmy telepracę oraz korzyści, jakie pracodawca i pracownik mogą dzięki niej osiągnąć. Aby jednak wprowadzenie telepracy było możliwe, niezbędne jest ustalenie regulaminu telepracy. Proponujemy więc gotowy przykładowy wzór takiego regulaminu – wraz z opisem.

czytaj więcej »

Pracownik samorządowy, aktualnie zatrudniony na stanowisku urzędniczym w urzędzie gminy, ukończył w poprzednim miejscu pracy (urząd skarbowy) z wynikiem pozytywnym kurs z zakresu służby przygotowawczej w służbie cywilnej. Czy ukończenie tej służby zwalnia pracownika z obowiązku odbycia służby przygotowawczej w obecnym miejscu pracy?

czytaj więcej »

Książkę kontroli w większości wypełnia organ kontrolujący pracodawcę (np. inspektor pracy). Jednak niektóre kwestie musi wpisać pracodawca. Dotyczy to informacji o wykonaniu zaleceń pokontrolnych lub uchyleniu takich zaleceń przez organ kontroli, jego organ nadrzędny albo sąd administracyjny. Prowadzenie książki kontroli to zresztą niejedyny obowiązek pracodawcy w tym zakresie. Na przykład pracodawca musi przechowywać upoważnienia do przeprowadzenia kontroli i protokoły kontroli.

czytaj więcej »

Zasadniczo, jeśli pracownik po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim poprosi o urlop wypoczynkowy, trzeba go udzielić. Jednak problem pojawia się, w przypadku gdy pracownik np. po urlopie rodzicielskim jest chory. Zwolnienie chorobowe uniemożliwi korzystanie z urlopu. Ale powstała wątpliwość, czy po chorobie należy jeszcze obowiązkowo udzielić urlopu wypoczynkowego. Pewne światło na te kwestie rzucił niedawny wyrok Sądu Najwyższego.

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie o wydawanie pracownikowi świadectwa pracy po umowie terminowej. Był on zatrudniony w firmie w następujących okresach:– 1 umowa: 3 stycznia 2014 – 2 kwietnia2014 r.– okres próbny,– 2 umowa: 3 kwietnia 2014 – 2 października 2014 r. – czas określony,3 umowa: od 3 października 2014 r. – czas nieokreślony.Nie wydałam świadectwa zaraz po zakończeniu umowy terminowej 2 października 2014 r. Czy to świadectwo mogę wydać teraz w każdej chwili, czy muszę czekać do 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy i wydać je dopiero 2 stycznia 2016 r.?W której części akt osobowych należy umieścić świadectwo wydawane po umowach terminowych, skoro strony nadal łączy kolejna umowa – B czy C?

czytaj więcej »