WYDANIE ONLINE

Jeśli w zakładzie wolne są soboty, to za święto 15 sierpnia trzeba udzielić dodatkowego dnia wolnego. Można tego jednak dokonać tylko w okresie rozliczeniowym obejmującym sierpień (udzielenie go w innym okresie rozliczeniowym nie jest wypełnieniem tego obowiązku). A zatem, im dłuższy okres rozliczeniowy, tym więcej czasu na odbiór dnia wolnego.

czytaj więcej »

Choć przepisy o telepracy wprowadzono do Kodeksu pracy już niemal przed dekadą, dopiero od niedawna wzrosła jej popularność. Wielu pracodawców odkryło bowiem, że korzyści z wprowadzenia telepracy (oszczędności, zadowolenie pracowników) mogą znacznie przewyższyć obowiązki z nią związane. Poza tym są sposoby, aby skutecznie kontrolować ich pracę. Wolno ich też wzywać na spotkania albo np. polecić pozwolić pracować w domu tylko w niektóre dni.

czytaj więcej »

W przypadku pracy przez część roku albo na niepełny etat w roku, w którym pracownik nabywa 10-letni staż pracy, liczy się urlop proporcjonalny z 20 dni, a potem od razu z pełnych 26 dni. Nie oblicza się więc oddzielnej proporcji z urlopu pierwotnego i uzupełniającego (czyli nie liczy się jej oddzielnie z 20 i 6 dni). Warto o tym pamiętać, ponieważ oddzielne liczenie mogłoby oznaczać zawyżoną liczbę dni urlopu.

czytaj więcej »

Są 4 kategorie należności, które pracodawca może (a niekiedy wręcz musi) potrącić bez zgody pracownika. Na potrącenie pozostałych należności pracodawca musi otrzymać pisemną zgodę pracownika. Zgoda ta powinna być wyraźna, a nie dorozumiana i nie można pobierać jej na zasadzie in blanco (np. na poczet przyszłych ewentualnych strat w powierzanym mieniu). Należy uważać, gdy taką zgodę dostarcza osoba trzecia.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik X w  4 maja 2015 roku dostał od pracodawcy wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, a więc skończy się w sierpniu 2015 r.Do połowy okresu wypowiedzenia pracownik X musi zdecydować, czy przyjmuje nowe warunki, czy też umowa rozwiąże się. W międzyczasie pracownik Y, zatrudniony na takim samym stanowisku jak pracownik X składa wypowiedzenie umowy o pracę. W związku z tą sytuacją jeszcze 27 maja 2015 r. pracodawca wręcza pracownikowi X decyzje o wycofaniu wypowiedzenia warunków pracy i płacy, na co pracownik X musi wyrazić zgodę. Jednak w tym samym dniu pracownik X składa swoja odmowę przyjęcia nowych warunków pracy i płacy.1. Jeśli pracownik X zgodzi się na wycofanie wypowiedzenia, zostanie na takich samych warunkach jak dotychczas i wypowiedzenie jest już nieważne?2. Jeśli pracownik odmówił przyjęcia nowych warunków i nie zgodzi się na wycofanie wypowiedzenia obowiązuje go cały czas ten okres wypowiedzenia złożonego 4 maja 2015 roku?3. Czy należeć mu się będzie odprawa pieniężna pomimo odmowy przywrócenia do pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasz zakład przejmuje pracowników na podstawie art 231 Kodeksu pracy. Czy istnieje możliwość zwolnienia pracownika przejętego w trybie tego artykułu, jeśli nie minął rok od przejęcia?

czytaj więcej »

Pytanie: Do kiedy podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu dziecko pracownika, które w maju zdaje maturę i jeszcze nie wie, czy pójdzie na studia? Gdzie i po jakim czasie musi się ubezpieczyć?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik w okresie od 12 grudnia 2014 r. do 10 lutego 2015 r. był na zasiłku chorobowym z ubezpieczenia wypadkowego. Obecnie dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 29 maja do 9 czerwca 2015 r. Powinniśmy wypłacić wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy?

czytaj więcej »