WYDANIE ONLINE

Zatrudniając pracownika w ciągu 30 dni od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę, nie trzeba już kierować go na badania wstępne, chyba że warunki pracy w nowym miejscu pracy różnią się od poprzednich. Jednak z badań zwalnia tylko aktualne zaświadczenie wydane po 31 marca 2015 r. Ustawodawca wprowadził także obowiązujący wzór skierowania na badania lekarskie (dotąd wzory skierowań ustalali samodzielnie pracodawcy) i ustalił zasadę, że skierowanie wystawia się w 2 egzemplarzach. Skierowanie musi obecnie zawierać informacje umożliwiające porównanie warunków pracy w nowym miejscu pracy z warunkami pracy wykonywanej u poprzedniego pracodawcy (bez względu na nazwę stanowiska pracy).

czytaj więcej »

Wysokość odprawy pośmiertnej zależy od stażu pracy. Obliczając ten staż, bierze się pod uwagę wszystkie okresy pracy w zakładzie (niezależnie od przerw). Nie wlicza się jednak np. urlopu bezpłatnego albo okresów pracy u poprzedniego pracodawcy (chyba że nastąpiło przejęcie pracowników w trybie art. 23[1] kp).

czytaj więcej »

Ułamkowo nabywanego urlopu w pierwszym roku pracy nie trzeba zaokrąglać w górę do pełnego dnia. Jednak wielu pracodawców dokonuje zaokrągleń, aby ułatwić sobie obliczenia. Mało tego, niektórzy udzielają pracownikowi urlopu na kredyt i dają o wiele więcej dni, niż mu aktualnie przysługuje. Może to jednak rodzić wątpliwości co do tego, czy urlop ten rzeczywiście został udzielony.

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracownik nieustannie bierze nowe zwolnienia chorobowe na siebie albo na dziecko. Cały czas rozpoczyna nowy okres zasiłkowy, przez co nie można go zwolnić bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 kp. Co może zrobić pracodawca? W niektórych przypadkach może pracownikowi wypowiedzieć umowę z powodu częstego chorowania i dezorganizacji pracy. Tak wynika m.in. z orzecznictwa Sądu Najwyższego.

czytaj więcej »

Pytanie: Kiedy występuje związek przyczynowy między przejściem na emeryturę lub rentę i trzeba pracownikowi wypłacić odprawę emerytalno-rentową?

czytaj więcej »

Pytanie: Planujemy zatrudnić osobę niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności do prac biurowych. Proszę o instruktaż dotyczący: badań profilaktycznych, przystosowania stanowiska pracy, konieczności wydania opinii PIP itp. Czy mam wymagać od pracownika kopii orzeczenia i czy w sytuacji, gdy w zostało w orzeczeniu określone, że osoba jest „trwale niezdolna do pracy”, można planować jej zatrudnienie? Co się z tym wiąże? Dodam, że nie jesteśmy zakładem pracy chronionej.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca w 2015 r. zamierza wydać pracownikom paczki sfinansowane z funduszu socjalnego ze środków pochodzących z 2014 roku. Wartość paczek będzie doliczona pracownikom do aktualnego przychodu. Czy pracowników w tej sytuacji będzie obowiązywał nowy limit 380 zł, czy limit z 2014 r.? Czy pracodawca może dowolnie uznać, że wartość paczek będzie podlegać limitowi z poprzedniego roku?

czytaj więcej »

Pytanie: Z dniem 1 listopada 2014 r. nowy pracodawca przejął na podstawie art. 23[1] kp znaczną część zakładu pracy innego pracodawcy. Jakie obowiązki ma stary i nowy pracodawca w zakresie deklaracji skarbowych: PIT-4R, PIT-40 i PIT-11? Z jakiego okresu i jakie dane powinien wykazać stary i nowy pracodawca w deklaracji PIT-4R?

czytaj więcej »

Kontrakty czasowe będą mogły być zawierane z pracownikiem maksymalnie na okres do 3 lat, łącznie z okresem próbnym. Po tym czasie umowa będzie mogła być podpisana jedynie na czas nieokreślony. Taką zmianę przepisów przewiduje projekt przedstawiony przez ministerstwo pracy i przyjęty przez rząd.

czytaj więcej »

Lepiej, aby pracownik nie zgubił skierowania na badania lekarskie, które wręczy mu pracodawca. Zawarte w nim informacje pozwolą ocenić przyszłemu pracodawcy, czy może on skorzystać ze zwolnienia z obowiązku kierowania pracownika na wstępne badania lekarskie i uznać orzeczenie uzyskane przez niego w trakcie poprzedniego zatrudnienia.

czytaj więcej »

Z kontroli PIP wynika, że nadal utrzymuje się wysoka skala naruszeń prawa w zakresie zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach, gdy powinna być zawarta umowa o pracę. Inspektorzy PIP w 2014 roku sprawdzili pod tym kątem 10 tys. firm oraz 52,3 tys. umów – aż 15 proc. z nich zawarto w warunkach stosunku pracy. Na szczęście z wypłatą wynagrodzeń jest już dużo lepiej.

czytaj więcej »

Pracownik niedyskryminowany i poinformowany – taki, według prezydenckiego projektu, ma być pracujący rodzic. Projekt przewiduje zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji oraz nakaz równego traktowania pracowników w zatrudnieniu ze względu na obowiązki rodzinne.

czytaj więcej »

Gdy pracodawca zatrudnia pracownika, który jest żołnierzem rezerwy i ma nadany przydział kryzysowy, to przysługuje mu świadczenie pieniężne za okres odbywania przez niego ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej.

czytaj więcej »

Postępowanie sądowe charakteryzuje się tym, że znaczna część czynności procesowych musi być wykonywana w konkretnych terminach. Uchybienie terminowi zwykle wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla strony. Jeśli pracodawca nie dokonał danej czynności bez swojej winy, jedynym ratunkiem jest złożenie wniosku o przywrócenie terminu. Jednak także dokonanie tej czynności obwarowane jest terminami oraz wymogami formalnymi.

czytaj więcej »