WYDANIE ONLINE

Najwięcej problemów (i błędów) przy wypełnianiu świadectwa pracy powoduje tryb ustania zatrudnienia oraz sposób określenia urlopu wypoczynkowego. Na przykład powstała wątpliwość, czy należy odnotowywać w ust. 4 pkt 1 informację o przeniesieniu urlopu na kolejną umowę. Ministerstwo pracy jest zdania, że nie ma takiego obowiązku. Ale uwaga: nawet jeśli pracodawca wpisze taką informację do świadectwa, nie zwalnia go to z obowiązku zawarcia z pracownikiem porozumienia przenoszącego urlop. Inaczej będzie musiał płacić ekwiwalent.

czytaj więcej »

Kierownicy wyodrębnionych jednostek organizacyjnych oraz pracownicy zarządzający zakładem (np. główni księgowi) zasadniczo nie mają prawa do wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny. Mogą jednak uzyskać takie prawo, w przypadku gdy organizacja pracy w firmie jest wadliwa. Poza tym, jeśli kierownik oprócz zadań ściśle zarządzających wykonuje dodatkowo czynności, które normalnie należą do właściwości jego podwładnych, przysługuje mu również rekompensata nadgodzin. Nawet w przypadku gdy po godzinach zajmuje się już tylko zarządzaniem. Tak wynika z niedawnego wyroku Sądu Najwyższego.

czytaj więcej »

Strony same decydują o tym, jak określą miejsce pracy w umowie o pracę. Nie mają tu jednak pełnej dowolności. W zawodach mobilnych miejsce to określa się jako pewien obszar, w pozostałych – konkretny adres. Poza tym odrębne zasady dotyczą kierowców – dla nich delegacją będzie każdy wyjazd poza siedzibę firmy.

czytaj więcej »

Do niedawna było wiele rozbieżnych interpretacji na temat tego, które nieodpłatne świadczenia przyznawane pracownikom są opodatkowane. Decyzje organów skarbowych oraz rozstrzygnięcia sądów w tej kwestii były niejednoznaczne. Wiele wyjaśnił jednak niedawny wyrok TK. Trybunał uznał, że przychodem pracownika są tylko takie świadczenia, które pracownik faktycznie otrzymał i da się je wycenić. Dzięki temu można sporządzić tabelę nieodpłatnych świadczeń opodatkowanych oraz wolnych od PIT.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik złożył pracodawcy pismo z informacją o zamiarze przejścia na emeryturę, podając konkretny termin planowanego zakończenia stosunku pracy (za kilka miesięcy). W chwili obecnej pracownik korzysta z długotrwałego zwolnienia lekarskiego. Czy jego wcześniejsze podanie jest nadal obowiązujące? Czy można rozwiązać z pracownikiem umowę za porozumieniem stron, w czasie gdy przebywa on na zwolnieniu lekarskim?

czytaj więcej »

Pytanie: W ośrodku pomocy społecznej pracuje 6 osób na etacie pracownika socjalnego. Od 1 stycznia 2015 r. nie będzie realizowany projekt systemowy, z którego finansowane są 2 z powyższych etatów. W związku z tym planujemy od przyszłego roku zlikwidować jeden etat. Jeden z pracowników socjalnych 2 lata temu osiągnął wiek emerytalny oraz posiada staż pracy umożliwiający mu przejście na emeryturę. Czy można wypowiedzieć mu umowę o pracę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na stanowisku brygadzisty fornirowni oraz magazyniera, z wynagrodzeniem zasadniczym oraz dodatkami: funkcyjnym i za prowadzenie magazynu (3 składniki). Pracodawca ustalił, że pracownik zawyża pobory z magazynu i fałszuje podpis, podpisując się nazwiskiem innej osoby. Ponadto przez złe przygotowanie zlecenia produkcyjnego spowodował udowodnioną stratę dla firmy w związku z reklamacją od odbiorcy usługi (którą pracodawca musiał uznać). Czy pracodawca może na podstawie tych dowodów wypowiedzieć pracownikowi umowę z powodu utraty zaufania i w okresie wypowiedzenia zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia? Czy od dnia wręczenia wypowiedzenia i odsunięcia pracownika od pracy można pozbawić go dodatków za pełnienie tych funkcji? W regulaminie wynagrodzenia mamy, że z dniem odsunięcia od pracy pracownika lub nałożenia kary nagany bądź upomnienia pracownik może być pozbawiony ww. dodatków.

czytaj więcej »

Pytanie: Co może zrobić pracodawca, w przypadku gdy uczeń I klasy, zatrudniony w ramach przygotowania zawodowego, nie stawia się już drugiego dnia na praktykę? Co w sytuacji, gdy będzie się to powtarzać częściej?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy. Od 19 marca do 1 kwietnia 2014 r. (14 dni) wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100%. Następnie, od 2 kwietnia do 18 sierpnia 2014 r. (139 dni), pracownik otrzymywał zasiłek chorobowy w wysokości 100%. W sumie wypłaciliśmy świadczenia za 153 dni. 18 sierpnia pracownik przedstawił pismo z ZUS o skierowaniu na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej w okresie od 19 sierpnia do 11 września 2014 r. W jakiej wysokości wypłacić zasiłek za okres rehabilitacji leczniczej?

czytaj więcej »

Pytanie: Moje pytanie dotyczy ucznia pierwszej klasy, zatrudnionego w ramach umowy w celu przygotowania zawodowego. Czy powinniśmy zgłosić go do ZUS, czy też powinien on pozostawać w zgłoszeniu rodziców jako członek rodziny?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony w dwóch szkołach. W żadnej z nich nie jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązującego wymiaru zajęć. Łącznie jednak wymiar jego zajęć stanowi 1/2 obowiązkowego wymiaru. Czy dodatek wiejski powinien być wypłacany w obu szkołach, czy tylko w jednej?

czytaj więcej »

Pytanie: Osoba fizyczna otworzyła działalność gospodarczą w październiku 2013 roku. Zarejestrowała się do ZUS i opłacała składki preferencyjne (obniżone). W lutym 2014 roku zamknęła prowadzoną działalność. Jednak już w marcu 2014 roku ponownie ją otworzyła – a zatem pomiędzy zamknięciem działalności i ponownym otwarciem nie minął cały miesiąc – jakie składki ma ta osoba opłacać od marca 2014 roku? Czy przysługują jej jeszcze składki obniżone, czy musi już opłacać składki od zwykłej podstawy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownikowi odchodzącemu na rentę socjalną (ponieważ całkowita niezdolność do pracy powstała w dzieciństwie) należy wypłacić odprawę?

czytaj więcej »

Pytanie: W jaki sposób dokonać zmiany w regulaminie organizacyjnym szpitala, aby móc w oddziale szpitalnym powołać lekarza kierującego oddziałem, a nie jak do tej pory – ordynatorów z konkursu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowcy zdarza się praca w godzinach nadliczbowych, np. w sobotę. Pracownikowi temu wypłacany jest co miesiąc ryczałt za godziny nadliczbowe. Czy w takim przypadku należy udzielić jeszcze dodatkowego dnia wolnego bądź wypłacić dodatek za godziny nadliczbowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ma 6 dni zaległego urlopu. Czy może mu zostać udzielony urlop zaległy od 30 września do 7 października 2014 r.? Czy w takiej sytuacji nie będzie naruszało to zasady, że zaległego urlopu należy udzielić do końca września?

czytaj więcej »

Pytanie: Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu, zatrudnionemu 1 września 2012 r. do 31 sierpnia 2015 r. (data urodzenia 28 września 1996 r.)?

czytaj więcej »