WYDANIE ONLINE

W umowie o pracę na zastępstwo nieobecnego pracownika można wskazać datę końcową. Lepiej jednak tego nie robić. Może to bowiem powodować problemy co do interpretacji takiej umowy (czy nie jest umową na czas określony) albo konieczność jej przedłużania, gdy nieobecność osoby zastępowanej się przedłuży. Jeśli zaś umowa będzie zawarta bez podania daty końcowej, rozwiąże się automatycznie (bez wypowiedzenia) w dniu powrotu zastępowanego pracownika. Niezależnie od tego można też w każdej chwili – i bez podania przyczyny – rozwiązać ją za 3-dniowym okresem wypowiedzenia.

czytaj więcej »

Tak zwany grant na telepracę można otrzymać nie tylko w przypadku zatrudnienia powracającego na rynek pracy rodzica (niezależnie od jego wieku). Świadczenie to może przysługiwać również w razie zatrudnienia w takiej formie bezrobotnego, który opiekuje się osobą zależną, czyli np. chorym rodzicem.

czytaj więcej »

Wszędzie tam, gdzie praca potrzebna jest np. przez jakiś czas rano, a potem dopiero późnym popołudniem zwykły system czasu pracy, zakładający ciągły bieg czasu pracy od rozpoczęcia pracy do jej zakończenia nie sprawdza się – powoduje wprost zwiększone koszty zatrudnienia. Czasami wystarczy wprowadzenie 1-godzinnej przerwy niewliczanej do czasu pracy, którą można stosować w każdym systemie czasu pracy. Jeśli jednak 1-godzinna przerwa to za mało, pracodawcy pozostaje wprowadzenie przerywanego czasu pracy.

czytaj więcej »

Pracodawca może powierzać pracownikowi zadania, które nie zostały wymienione wyraźnie w zakresie obowiązków – jeśli zapisze to jasno w treści tego dokumentu. Ale nawet wówczas dodatkowe zadania muszą się mieścić w ramach rodzaju pracy określonego w umowie o pracę.

czytaj więcej »

Rodzice mogą wymieniać się dodatkowym urlopem macierzyńskim, urlopem rodzicielskim oraz urlopem wychowawczym. Ale ze zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych może skorzystać tylko pracodawca tego z rodziców, który pierwszy udzielił mu urlopu na dane dziecko (niemal zawsze będzie to więc pracodawca matki). Tak wynika z tegorocznego stanowiska Ministerstwa Pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy starosta powiatu, podpisując z pracownikiem samorządowym umowę o pracę, może w jej warunkach zastrzec dłuższy okres wypowiedzenia, niż jest to przewidziane w Kodeksie pracy? Przykładowo: pół roku zamiast 3 miesięcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy wobec pracowników zatrudnionych na stanowisku urzędniczym, ale na czas zastępstwa innego pracownika także należy stosować przepisy o ślubowaniu, ocenie, oświadczeniach majątkowych, służbie przygotowawczej?

czytaj więcej »

Pytanie: Wójtowi kończy się kadencja i nie będzie już więcej kandydował. Jednocześnie jest zatrudniony w szkole (gdzie miał urlop bezpłatny z powodu sprawowania funkcji wójta). Ma zamiar rozwiązać stosunek pracy w szkole w związku z przejściem na emeryturę nauczycielską. Nastąpi to w tym samym czasie, co zakończenie stosunku pracy na stanowisku wójta z powodu zakończenia kadencji.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel niepełnoetatowy (6/18 etatu), zatrudniony na czas nieokreślony w placówce oświatowej (nieferyjnej), otrzymał trzymiesięczne wypowiedzenie. Umowa rozwiązała się z końcem maja 2014 roku. W świadectwie pracy została wpisana podstawa rozwiązania z art. 30 § 1 pkt 2 kp w zw. z art. 20 ust. 1 pkt 2 KN. Czy temu nauczycielowi przysługuje odprawa? Placówka zatrudnia 14 pracowników.

czytaj więcej »

Pytanie: Zleceniobiorca (osoba do 26. roku życia, uczeń liceum) miał wypadek przy wykonywaniu zlecenia, w siedzibie firmy. Czy należy mu się zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca chce odstąpić od tworzenia ZFŚS na czas nieokreślony. Jaka treść zapisu powinna być zamieszczona w regulaminie wynagradzania, żeby nie była zakwestionowana przez PIP? Nasz regulamin ZFŚS na chwilę obecną wymaga zmian. Czy modyfikacji można dokonać także po rezygnacji z działalności socjalnej?

czytaj więcej »

Pytanie: Firma jest w stanie upadłości, w sierpniu wszyscy pracownicy zostali zwolnieni. Czy jednak w maju syndyk miał obowiązek przekazać odpis na ZFŚS, skoro firma wciąż wtedy istniała i ZFŚS też nie był zlikwidowany? Środki ZFŚS dzieli komisja socjalna. W składzie komisji dominują związki, które przedstawiły swoje stanowisko o podziale środków (decyduje większość, którą związki miały). Nie zanotowano jednak tego w protokole z posiedzenia komisji. Ale za to dyrektor będący przewodniczącym komisji socjalnej (ze strony pracodawcy) zebrał całą załogę jednej zmiany i publicznie zadeklarował podział tych środków. Czy to publiczne przyrzeczenie i czy jest wiążące dla pracodawcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Magazynierzy pracują w systemie zmianowym – od 9.00 do 17.00 oraz od 11.00 do 19.00. Na potrzeby firmy chcemy wprowadzić dodatkową zmianę od 6.00 do 14.00. Na zmianie od 6.00 do 14.00 do godziny 9.00, tj. do przyjścia następnej zmiany, będzie pracować tylko dwóch magazynierów. Czy magazynierzy pracujący od godz. 6.00 do 9.00 mogą pracować bez nadzoru kierownika?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00. W środę od 7.00 do 8.00 był w firmie, o 8.00 wyjechał w delegację (poza stałe miejsce pracy, samochodem służbowym jako pasażer). Podróż trwała od 8.00 do 14.00. Następnie od 14.00 do 17.00 pracownik brał udział w naradzie. Z środy na czwartek miał nocleg w trakcie delegacji. W czwartek od 7.00 do 11.00 miał przejechał do innej miejscowości i innej firmy. Od 11.00 do 14.00 pracownik uczestniczył w rozmowach handlowych. Od 14.00 do 19.30 wracał samochodem służbowym ponownie jako pasażer. Jak rozliczyć jego delegację i jak zewidencjonować jego czas pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Od którego momentu liczy się czas pracy pracownika? Praca rozpoczyna się harmonogramowo o 8.00. Pracownik dobrowolnie przyjeżdża jednak ok. pół godziny wcześniej (gdyż takie połączenie oferuje mu komunikacja). Wtedy wchodzi na teren zakładu, co rejestruje odbijana karta. Przebranie się i przygotowanie do pracy na stanowisku zajmuje najwyżej 15 minut przed 8.00.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczycielowi zatrudnionemu na 9 godz. do 27 czerwca 2014 r. należało wypłacić wynagrodzenie za czas wakacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przebywa na podstawowym urlopie macierzyńskim 20 tygodni. Pracodawca poinformował ją, że ten urlop będzie trwać do 17 sierpnia. Pracownica nie złożyła jednak wniosku o dodatkowy urlop macierzyński – 6 tygodni ani o urlop rodzicielski – 26 tygodni. Jak postąpić?  

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownicy kończy się umowa na czas określony. Czy trzeba udzielać jej dni wolnych na poszukiwanie pracy? Pracownica ta była już kiedyś u nas zatrudniona, otrzymała wypowiedzenie, ale nie wykorzystała wówczas dni wolnych na poszukiwanie pracy. Czy obecnie należy ich udzielić?

czytaj więcej »