WYDANIE ONLINE

Pracodawca może (a nawet powinien) uregulować granice czasu pracy pracowników. Nie ma jednak w tym przypadku pełnej dowolności. Na przykład do czasu pracy trzeba wliczyć niektóre przerwy, godziny wykonywania pracy w delegacji czy czas przestoju – jeśli zgodnie z rozkładem pracownik miał wówczas wykonywać pracę, ale nie mógł jej wykonać z przyczyn od siebie niezależnych. A czas przebywania pracownika w pracy po godzinach? Zasadniczo – jeśli pracodawca nie polecił pracownikowi zostać dłużej w pracy, nadgodziny nie powinny powstać. Są jednak wyjątki od tej zasady.

czytaj więcej »

Z początkiem maja weszły w życie nowe przepisy regulujące zasady zatrudniania cudzoziemców. Umożliwiają one wykonywanie pracy na terytorium RP bez zezwolenia nowym grupom osób. Dodatkowo wprowadzają też zmiany w zakresie wydawania zezwoleń na pracę przez powiatowe urzędy pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: W informacji o warunkach zatrudnienia należy powiadomić pracownika m.in. o normie czas pracy. Jak opisać tę normę w informacji pracownika zatrudnionego w systemie zadaniowym? Czy opisuje się ją wymiarem zadań?

czytaj więcej »

W wielu firmach – zwłaszcza tych korzystających ze znacznej liczby pomieszczeń służbowych, w których są przechowywane wartościowe przedmioty i nośniki informacji poufnych – warto wprowadzić pisemną procedurę dostępu do pomieszczeń. Pomoże nie tylko w egzekwowaniu zasad korzystania z tych pomieszczeń. Jej ustanowienie pozwala też przykładowo wykazać, że pracodawca dobrze zabezpieczył mienie powierzane pracownikom. Niekiedy wprowadzenie u pracodawcy może również ułatwić rejestrowanie czasu pracy.

czytaj więcej »

Termin urlopu powinien być uzgodniony między pracodawcą a pracownikiem. Oznacza to, że pracodawca również ma wpływ na tę kwestię i może stawiać pracownikowi warunki, np. wykluczyć udzielanie urlopów w okresach spiętrzenia prac. Nie może natomiast nakazać pracownikowi dzielenia urlopu.

czytaj więcej »

Niekiedy pojawiają się pomysły, aby uzależnić część wynagrodzenia od wyników ekonomicznych firmy (czy działu). To może dobrze motywować pracowników do pracy. Jednak orzecznictwo SN wskazuje, że nie wolno uzależniać od wyników firmy zasadniczych składników wynagrodzenia. Nieco więcej swobody jest w przypadku składników zmiennych, zwłaszcza jeśli chodzi o pracowników na kierowniczych stanowiskach.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w ramach reorganizacji urzędu można przenieść kierownika referatu infrastruktury i rozwoju gospodarczego (zajmującego się gospodarką przestrzenną, gospodarką nieruchomościami, zamówieniami publicznymi, inwestycjami) na stanowisko kierownika nowego referatu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej? Osoba ta nie posiada wyższego wykształcenia, natomiast częściowo nadal wykonywałaby zadania z poprzedniego zakresu obowiązków.

czytaj więcej »