WYDANIE ONLINE

Przechowywanie w aktach osobowych pracownika kserokopii jego dowodu osobistego, aktu małżeństwa lub aktu urodzenia jego dzieci – jest bardzo ryzykowne. Są jednak takie dokumenty, które – choć nie wynika to wprost z przepisów – można bezpiecznie umieścić w aktach osobowych.

czytaj więcej »

Zdarza się, że zasiłek chorobowy jest wypłacany na przełomie starego i nowego roku. W takiej sytuacji, jeśli ZUS zaczął już go wypłacać, kontynuuje jego wypłatę do końca, nawet gdy pracodawca od 1 stycznia staje się płatnikiem zasiłków. Inaczej jest w sytuacji odwrotnej. Jeśli zatrudnienie na dzień 30 listopada 2014 r. spadło do 20 lub mniej ubezpieczonych i firma od 1 stycznia 2014 r. przestaje być płatnikiem, to od razu z tym dniem przekazuje wypłatę wszystkich zasiłków do ZUS. Nawet tych rozpoczętych jeszcze w 2014 roku.

czytaj więcej »

Minimalne wynagrodzenie za pracę pracownika pełnoetatowego wynosi od stycznia 2015 roku 1.750 zł brutto – po zsumowaniu wszystkich stałych i zmiennych składników wynagrodzenia. Jednak wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny nie można wliczyć do stawki minimalnej. A zatem pracownik pełnoetatowy będzie musiał otrzymać co miesiąc przynajmniej 1.750 zł plus ewentualne wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.

czytaj więcej »

Powszechnie obowiązujące przepisy dotyczące rozliczania podróży służbowych nie wiążą bezpośrednio wszystkich pracodawców. Jeśli reprezentują oni sferę pozabudżetową, mogą (z pewnymi ograniczeniami) wprowadzić w tym zakresie własne regulacje w regulaminie wynagradzania. Dzięki temu można nie tylko ograniczyć koszty delegacji, ale też doprecyzować niektóre kwestie związane z ich rozliczaniem. Pracodawcy ze sfery budżetowej mają w tym zakresie mniej swobody. Mogą jednak np. w regulaminie wynagradzania pewne kwestie doprecyzować, co ułatwi im zacznie współpracę z pracownikami. Na przykład mogą zobowiązać pracowników do składania oświadczeń co do godzin przekroczenia granicy delegacji czy zapewnionych bezpłatnych przejazdów i posiłków.

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o sprawdzenie, czy posiadane wykształcenie na wskazanych stanowiskach jest prawidłowe:Pracownik socjalny:a)      kierunek politologia w zakresie samorząd i praca socjalna – ukończona w 2008 roku,b)      kierunek pedagogika, specjalizacja resocjalizacja i profilaktyka społeczna – studia w latach 1999–2004 r,c)       kierunek pedagogika w zakresie pracy socjalnej i opiekuńczo-wychowawczej.Asystent rodziny:kierunek pedagogika, specjalność pedagogika w zakresie pracy socjalnej i opiekuńczo- -wychowawczej.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy są jakieś ograniczenia co do wypowiedzenia umowy na zastępstwo? Czy można zatrudnić zastępcę dla zastępcy?

czytaj więcej »