WYDANIE ONLINE

Regulamin wynagradzania powinien wskazywać warunki przyznawania zarówno pensji zasadniczej, jak i dodatkowych składników wynagrodzenia. Nie ma wyraźnego obowiązku, żeby zapisywać w nim także zasady przyznawania świadczeń obowiązkowych, które i tak należą się pracownikowi na mocy przepisów powszechnych (jak np. odprawa emerytalna czy dodatek za nadgodziny). Niemniej jednak aby regulamin wynagradzania dawał pełny obraz wszystkich świadczeń i by uniknąć nieporozumień, warto wspomnieć w nim także o świadczeniach należnych na podstawie ustaw i rozporządzeń.

czytaj więcej »

Fundusz socjalny nie jest funduszem okolicznościowym. W założeniu ma pomagać osobom w trudnej sytuacji. Dlatego można przyznawać świadczenia (bony, paczki) z ZFŚS w związku ze świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, ponieważ zwykle wiążą się one zwiększonymi wydatkami rodzin. Natomiast nie należy finansować z funduszu socjalnego prezentów z okazji np. Dnia Kobiet czy Dnia Dziecka. Trzeba też pamiętać, żeby nie przyznawać paczek lub bonów na zasadzie „wszystkim po równo”, ani nie uzależniać odbioru świadczenia socjalnego od pokrycia części jego kosztów przez pracownika.

czytaj więcej »

Im dłuższy okres rozliczeniowy, tym trudniej przewidzieć, jaki będzie rozkład w przyszłych miesiącach. Dlatego obecne przepisy pozwalają tworzyć rozkłady obejmujące tylko część okresu rozliczeniowego. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by na własne potrzeby kadry równocześnie prowadziły roboczy rozkład na cały okres rozliczeniowy. Bywa on bardzo korzystny, ponieważ pozwala na bieżąco kontrolować, czy w całym okresie rozliczeniowym czas pracy zostanie prawidłowo wykorzystany.

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracownik wracający z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego albo wychowawczego zastaje na swoim stanowisku np. zmienione wynagrodzenie lub system pracy. Może się nawet okazać, że wcale już nie ma jego stanowiska, gdyż np. w czasie jego nieobecności zostało zlikwidowane. Nie jest to zabronione, ale pracodawca ma kilka obowiązków.

czytaj więcej »

Pytanie: Główna księgowa w szkole przechodzi na emeryturę z końcem października. Na jej miejsce szkoła przeprowadziła już 2 konkursy. Żaden kandydat nie spełnił jednak postawionych warunków (był wymóg poprzedniego zatrudnienia w sferze budżetowej). Czy wobec tego szkoła może zatrudnić bez naboru dotychczasową księgową na 3 miesiące do końca stycznia 2015 roku? Czy też musiałaby ona stanąć do naboru? Chodzi o to, aby osoba doświadczona w prowadzeniu księgowości w jednostce budżetowej przynajmniej zamknęła rok (czyli była zatrudniona do końca stycznia).

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik był powołany do pełnienia funkcji X do czasu odwołania. Jeśli w treści odwołania jest zapis „została Pani odwołana z dniem 1 listopada 2013 r. z funkcji X”, to jak ten zapis należy rozumieć – że dana osoba pełniła ją do 31 października 2013 czy do 1 listopada 2013 r. (chodzi o stosowny zapis w świadectwie pracy)?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy kierowcę, który w marcu przyszłego roku skończy 62 lata. Pracownik ten miał 2 miesiące temu wypadek w  pracy. Od tamtej pory przebywa na zwolnieniu lekarskim i pobiera zasiłek chorobowy z tytułu wypadku w pracy. Z informacji, jakie otrzymaliśmy od  pracownika, wynika, że wybiera się on na operację w  związku z  wypadkiem. Potem będzie dalej na zwolnieniu lekarskim szpitalnym, a następnie prawdopodobnie także na zasiłku rehabilitacyjnym. Czy możemy zwolnić tego pracownika jeszcze w trakcie zwolnienia?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy należy mi się wcześniejsza nagroda jubileuszowa za okres 30 lat pracy (obecnie mam 27 lat pracy w ciągłości)? Mam potwierdzone oświadczenie z gminy o zatrudnieniu w gospodarstwie rolnym u rodziców od 1979 r. do 1982 r. (3 lata). Problem tkwi w tym, że w tamtych latach areał gospodarstwa wynosił 0,68 ha (tyle rodzice posiadali), a rodzice 5 lat temu przepisali mi 0,34 ha. Nadmieniam, że w tamtych latach gospodarstwem rolnym było gospodarstwo o wielkości 0,5 ha. W moim zakładzie pracy wypłacanie nagród jubileuszowych odbywa się na zasadach ogólnych. Czy ma znaczenie wielkość gospodarstwa przy wypłaceniu ww. nagrody jubileuszowej? Czy gdyby rodzice obecnie przepisali mi pole do wielkości 0,5 ha, to byłaby możliwość wypłacenia nagrody jubileuszowej? Czy mam jakąś podstawę i argumenty, aby upominać się o taką wcześniejszą nagrodę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik posiada siedem zajęć komorniczych wynagrodzenia. W chwili obecnej znajduje się w okresie wypowiedzenia. Czy umieszczając adnotację o zajęciu wynagrodzenia na świadectwie i podając wysokość potrącenia, należy podać kwotę do każdej z siedmiu sygnatur osobno, czy zbiorczo?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownik ma prawo do kserowania dokumentów zawartych w jego teczce akt osobowych (zawierających również notatki służbowe), czy są to dokumenty tylko do wglądu pracownika?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownicy są zatrudnieni w różnych dniach tygodnia. Są tacy, którzy pracują od poniedziałku do piątku, inni od poniedziałku do niedzieli. Jest grupa pracowników, w stosunku do której pracodawca chce zmienić rozkład czasu pracy, tak aby pracownicy mogli świadczyć pracę także w niedzielę (dział sportu). Do tej pory osoby te pracują od poniedziałku do piątku w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może zmienić tym pracownikom rozkład czasu pracy i okres rozliczeniowy, zamieszczając zmianę w regulaminie pracy, i podać ją do wiadomości w postaci obwieszczenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Artykuł 29 § 3 kp nakazuje pracodawcy poinformowanie pracownika na piśmie o dobowej i tygodniowej normie czasu pracy. W instytucji, w której pracuję, zapis w regulaminie pracy stanowi: czas pracy wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Czy taki sam zapis powinien być w informacji o warunkach zatrudnienia osoby zatrudnionej na 1/2 etatu? Jaki zapis powinien być w przypadku urlopu, ze wskazaniem dni i godzin?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony w macierzystej placówce na podstawie mianowania, wystąpił o urlop bezpłatny w związku z pełnieniem funkcji wicedyrektora w drugiej placówce. Urlop został udzielony na czas pełnienia funkcji. Druga placówka zatrudniła go na podstawie mianowania. Jednak od września, z powodu niskiego naboru, został odwołany z funkcji wicedyrektora. Obecnie jest zatrudniony jako nauczyciel w pełnym wymiarze. Czy szkoła macierzysta, w której korzystał z urlopu bezpłatnego, ma obowiązek przywrócić go do pracy? Jak wygląda kwestia umowy o pracę w drugiej placówce?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik wraca do pracy po długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Chciałby od razu wykorzystać urlop wypoczynkowy. Czy przed pójściem na urlop musi zrobić badania lekarskie, które obowiązują po długotrwałej chorobie? Czy też może pójść na urlop bez badań, które wykona po urlopie, przed dopuszczeniem do pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica skończyła urlop rodzicielski i złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy do 12 września 2014 r. i następnie o urlop wychowawczy od 13 września 2014 r. Jednak w czasie urlopu wypoczynkowego dostała zwolnienie lekarskie w związku z kolejną ciążą, obejmujące dni 27 sierpnia – 22 września 2014 r.Jednak od 13 września 2014 r., zgodnie z wnioskiem, zaczęła urlop wychowawczy. Następnie, 15 września (w drugim dniu tego urlopu) złożyła wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego i chęć przystąpienia do pracy od 16 października 2014 r. Czy trzeba uwzględnić jej wniosek, skoro wiadomo, że pracownica od razu pójdzie na zwolnienie lekarskie (sama o tym wspomniała)? Czy pracodawca musi ją skierować na badania?Co z pracownikiem, który został przyjęty do pracy w ramach stażu i wykonuje pracę za tę osobę? Czy należy go zwolnić?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczyciel kontraktowy przebywający na urlopie wychowawczym udzielonym w jednej szkole może podjąć zatrudnienie w ramach umowy o pracę na zastępstwo w innej na 12/18 etatu?

czytaj więcej »

Takie zmiany w zakresie umów o pracę na czas określony przewiduje najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. Po zmianach pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem nie więcej niż trzy umowy o pracę na czas określony, a łączny okres zatrudnienia w ramach tych umów nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. A okres wypowiedzenia umowy terminowej ma zależeć od okresu zatrudnienia.

czytaj więcej »

Przepisy nowej ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej dla przedsiębiorców wśród wielu ułatwień przewidują one m.in. nowe zwolnienia w zakresie obowiązku kierowania pracowników na wstępne badania lekarskie.

czytaj więcej »

6 lat dał ustawodawca kierownikom urzędów stanu cywilnego oraz ich zastępcom na uzupełnienie wykształcenia. Od 30 października 2014 r. stanowiska te mogą bowiem zajmować wyłącznie osoby, które ukończyły studia prawnicze lub administracyjne i uzyskały tytuł magistra albo ukończyły podyplomowe studia administracyjne.

czytaj więcej »

Zdaniem Konfederacji Lewiatan zyskają na tym pracownicy, ponieważ mogą wzrosnąć ich dochody. Dzięki zmianom przepisów Kodeksu pracy, za pracę w sobotę lub inny dzień wolny, pracownicy będą mogli otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie zamiast dnia wolnego. Nowe przepisy nie wydłużą przy tym tygodnia pracy do 6 dni – uważają przedstawiciele organizacji.

czytaj więcej »